Tisztelt Miniszterelnök Úr!
Ez évtől - minden szakmai és gazdasági érdekképviselet tiltakozása ellenére az előző kormány intézkedése nyomán- a magyar vállalkozók által fizetendő járulékok és személyi jövedelemadó megállapítása teljesen új szabályok alapján történik.
Eszerint a járulékok alapja nem a vállalkozó által ténylegesen felvett díj, hanem az úgynevezett piaci viszonyoknak megfelelő -véleményünk szerint megállapíthatatlan - összeg.
Ha osztalékfizetés is történik, akkor utólag az szja-t is az előbb említett érték után kell megállapítani, átminősítve az osztalékot bérré.
Ha osztalékfizetés ugyan nem történik, de a vállalkozás, ha akarna, fizethetne osztalékot, akkor ezután a jóvá nem hagyott -szándéka szerint beruházásra fordítandó-, és ki nem fizetett, magyarán nem létező jövedelem után 27% egészségügyi hozzájárulást kell fizetni.
A piaci viszonyoknak megfelelő díj nevével ellentétben nem a piacon alakul ki, hanem számítandó, illetve a vállalkozások tömege által elérhetetlen munkavállalói munkaerő-piaci statisztikákon alapul. Ráadásul a számítás egy homályos, képlékeny módszertan alapján végzendő, ami a legnagyobb fokú jogbizonytalanságot okozza. Erről a számításról folyamatos nyilvántartást kell vezetni a vállalkozásnak.
Az új szabályozás kormány által meghirdetett vállalkozásbarát politikának ellentmondva elképesztő adminisztrációt gerjeszt, nem egyszerűsítve, hanem egyre bonyolultabbá téve az adórendszert.
Az Alkotmánybíróság a törvényt alkotmányosnak ítélte, mit sem törődve annak végrehajthatatlanságával.
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A tisztelettel kéjük, hogy a fenti rendelkezéseket visszamenőlegesen helyezzék hatályon kívül, e tekintetben is könnyebbé téve a gazdasági válsággal sújtott kis- és középvállalkozások helyzetét.
Budapest, 2010. szeptember 16.
Tisztelettel:
Zara László
Elnök Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete
A nyílt levélhez csatlakozott érdekképviseletek
IPOSZ
ÉVOSZ
MAGYAR IPARSZÖVETSÉG
MAGYAR KÖNYVELŐK ORSZÁGOS EGYESÜLETE
MAGYAR ÜGYVÉDI KAMARA
VOSZ