Az Ab-döntés egyes - már hatályban sem lévő - jogszabályokra vonatkozik, az OBH elnökének bíróságot kijelölő határozatának hatályát nem érinti. Ezért az Ab döntésének a bíróságokon ügyáthelyezéssel folyamatban lévő eljárásokra közvetlen kihatása nincs - olvasható az OBH közleményében.
Mint írták, az Ab visszautasította azt az indítványt, amely kérte, hogy a testület semmisítse meg az OBH elnökének határozatát, mivel az alkotmányellenes és nemzetközi szerződésbe ütközik.
Az OBH közleménye szerint az Ab-határozat már nem hatályos jogszabályi rendelkezéseket érint, mivel az Ab az eljárási szabályok 2012. január 1. és július 16. között hatályban lévő szövegét vizsgálta. E szabályokat a jogalkotó 2013. augusztus 1-jével hatályon kívül helyezte.
Mint írták, az eljáró bíróság kijelölését kivételesen alkalmazható eszköznek tekintették az ügyáthelyezés kezdeményezésére jogosult bírósági elnökök és az OBH elnöke is.
Éppen ezért az elmúlt két évben a bírósági igazgatás folyamatosan törekedett a Fővárosi Törvényszék ügyforgalmi helyzetének más eszközökkel történő javítására. Például 2012 januárja óta a Fővárosi Törvényszéken 51 bírói és 193 igazságügyi alkalmazotti álláshely létesült - olvasható a közleményben.
Az OBH közölte azt is, hogy az ügyáthelyezésben leginkább érintett Fővárosi Törvényszék ügyforgalmi helyzete jelentősen javult, ami "részben az ügyáthelyezés intézményének is köszönhető".
Az Ab honlapján olvasható hétfői döntés szerint az időközben már hatályon kívül helyezett rendelkezések egyrészt sértették a tisztességes eljárás két követelményét - a törvényes bíróhoz és a pártatlan bírósághoz való jogot -, másrészt azért is alkotmányellenesek voltak, mert az ügyáthelyezésről szóló határozat ellen nem biztosítottak jogorvoslatot.