Orosz olajminiszter: az OPEC képes fenntartani a piaci egyensúlyt

...kontra - 2018-05-14

Az OPEC minden eszközzel rendelkezik az Irán ellen esetleg életbe lépő amerikai szankciók olajpiaci hatásának a semlegesítésére - idézi az S&P Global Platts olajpiaci információs hírportál Alekszandr Novak orosz energetikai minisztert.

Novak szerint túl korai lenne megítélni az amerikai döntés olajpiaci hatásait.

"Mindenesetre a piaci egyensúly helyreállításához szükséges összes eszköz a rendelkezésünkre áll" - közölte a miniszter a hírportállal.

Donald Trump elnök május elején jelentette be az Egyesült Államok kilépését az iráni atomprogram korlátozására 2015-ben kötött nemzetközi egyezményből, és egyúttal kilátásba helyezte az Irán elleni szankciók újbóli életbe léptetését.

Az S&P Global Platts elemzők körében végzett felmérése szerint az intézkedés közvetlen hatása napi 200 ezer hordó iráni olajexport kiesése lenne, ami további hat hónap elteltével akár napi 500 ezer hordóra is növekedhetne. Egyes elemzők szerint viszont a világpiaci kínálat csökkenése akár napi egymillió hordóra is rúghat.

Irán, az OPEC harmadik legnagyobb termelője, áprilisban napi 3,83 millió hordó olajat hozott a felszínre az S&P Global Platts aktuális nyilvántartása szerint, exportja pedig napi 2,5 millió hordó volt.

Az amerikai szankciók november elején lépnének életbe, és a washingtoni pénzügyminisztérium arra szólította fel az iráni olajat importáló országokat, hogy a rákövetkező hat hónapban fokozatosan csökkentsék vásárlásaikat.

Az iráni atomprogramról kötött nagyhatalmi egyezmény többi résztvevője, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Kína jelezte ugyan, hogy tartja magát az egyezmény feltételeihez, az Iránban üzleti érdekeltséggel rendelkező multinacionális cégek azonban minden bizonnyal igazodni fognak Washington elvárásaihoz a pénzügyi bírság elkerülése érdekében.

Alekszandr Novak az olajipari hírportálnak jelezte, hogy a témában egyeztetni fognak Khalid al-Falih szaúdi energiaipari miniszterrel a jövő héten kezdődő szentpétervári gazdasági fórumon.

Alekszandr Novak kifejtette, hogy a piaci egyensúly már megközelítőleg helyreállt. A globális olajkészletek csökkentek (a termeléscsökkentési megállapodás hatására), ami nagyon jó eredmény . Hozzátette: "alaposan meg kell vizsgálni, hogy a mostanra kialakult árszint hosszú távúnak és stabilnak tekinthető-e egyáltalán. Jelenleg ezt nehéz lenne megmondani, mivel az árat erősen befolyásolják a geopolitikai kockázatok".

Az OPEC és az önkéntes termeléscsökkentési megállapodásban résztvevő szervezeten kívüli olajtermelő országok szakértői bizottsága a jövő héten ül össze az olajpiaci helyzet megvitatására az illetékes miniszterek június végi találkozójának az előkészítéséhez. A júniusi találkozón a miniszterek a 2017 januárjában életbe lépett és jelenleg 2018 végéig tartó termeléskorlátozási megállapodás további sorsáról határoznak.

A megállapodás keretében az OPEC 14 tagja és tíz, a szervezeten kívüli nagy olajtermelő ország napi 1,8 millió hordóval fogta vissza a globális olajkínálatot 2017 januárjától. A csökkentés eredeti célja a globális olajtartalékok öt éves átlagra csökkentése volt, amit mostanra nagyjából sikerült is elérni.

Az olajár a korlátozás bevezetése, 2017 eleje óta mintegy negyven százalékkal emelkedett.