Paksi bővítést ellenző szervezetek nyílt levélben kérték Áder János köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az erről szóló törvényt, mert az, véleményük szerint veszélyezteti az ország szuverenitását, valamint sérti a jogállamiság és a jogbiztonság elvét.
Az Energiaklub, a Greenpeace, a Védegylet, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Paks Vobiscum? konferencia szervezői a köztársasági elnöknek csütörtökön írt levelükben azt kérik, hogy Áder János jogköréből fakadóan ne írja alá a magyar és az orosz kormányok közötti nukleáris energia békés célú felhasználása terén folytatandó együttműködésről szóló egyezmény kihirdetését szolgáló törvényt, és ne rendelje el annak kihirdetését.
A levél írói úgy vélték, hogy a törvény hatályba lépése nem szolgálná Magyarország érdekeit, mivel veszélyezteti szuverenitását, sérti a jogállamiság és a jogbiztonság elvét.
Szerintük a kormány messze túllépett a 2009. áprilisi országgyűlési határozat által adott felhatalmazáson, hiszen az az előkészítés megkezdését írta elő, így a magyar kormánynak nem volt felhatalmazása, hogy a kérdést eldöntő egyezményt aláírja.
A levélben kitérnek arra, hogy a törvényjavaslat áttekintésére és megvitatására a kérdés súlyához képest méltatlanul rövid idő állt a parlament rendelkezésére, továbbá az egyezmény sem a beruházás áráról, sem a finanszírozás konkrét feltételeiről nem rendelkezik.
A törvény szövege alapján az orosz fél nem csupán Paks 2-t jelentő két blokkot építheti meg, hanem akár továbbiakat is, a homályos megfogalmazás nem jelenti ki egyértelműen, pontosan hány blokkról van szó, véleményük szerint aggályos az a rész is, amely lehetővé teszi, hogy Oroszországnak beleszólása legyen a magyar áramárba – fogalmaznak