Putyin Budapesten - Sajtóvisszhang - Német és osztrák lapok

...kontra - 2015-02-18

Németországban Vlagyimir Putyin orosz államfő budapesti látogatásával kapcsolatban közölt írást szerdán a konzervatív Die Welt, a Handelsblatt című üzleti lap és a Spiegel Online hírportál.

 A Die Welt az online kiadásában Putyinnak egy drasztikus üzenete van Ukrajnának címmel közölte Boris Kálnoky írását, aki kiemelte, hogy az orosz elnök "nagyvonalú ajándékokat" vitt magyarországi látogatására, Ukrajnának viszont "csak egy üzenete" van, az, hogy veszített és nem érhet el mást, csak a halottak számának további emelkedését.

A Fiumei úti sírkert szovjet katonai emlékhelyének megkoszorúzásával kapcsolatban kiemelte, hogy a jelképes gesztus "üzenete nem is lehetett volna világosabb: +újra itt vagyunk+", és ez "keserű pillanat" lehetett az 56-os veteránoknak és emigránsoknak. Megjegyezte, hogy a látogatás Putyinnak "roppant fontos", és "talán fontosabb, mint Orbánnak és az orosz gáztól függő kis Magyarországnak". Kiemelte: "Putyin itt az európai ajtóba teszi be a lábát".

    A gázszállítási szerződéssel kapcsolatban hozzátette, hogy "Oroszország szó szerint pénzt ajándékoz Magyarországnak". Hangsúlyozta, hogy "valójában az üzenet, amelyet Putyin itt kihirdet" az egykori keleti tömb más országainak szól, és úgy hangzik, hogy "nálunk és velünk jó jövő vár rátok, de abból csak bajotok lesz, ha szembefordultok velünk".

    A Handelsblatt Hans-Peter Siebenhaar Magyarország udvarol Putyinnak című írását közölte, amely szerint Putyin és "udvartartása szívesen látott vendég Budapesten", és Orbán Viktor "udvarol a Kremlnek", amire "jó oka van", hiszen meg kell hosszabbítani a "stratégiailag fontos" gázszállítási szerződést.

    Putyin az ukrajnai polgárháború kitörése óta "nem szívesen látott vendég" Nyugaton, így igen fontos számára, hogy "megnyerje hosszú távú partnernek az EU- és NATO-tag Magyarországot" - tette hozzá a szerző, megjegyezve, hogy az EU-ban "szoros figyelemmel követik a magyar hintapolitikát".

    A Handelsblatt Putyin egy barátot keres címmel közölte Siebenhaar kommentárját is, amely szerint a Kremlnek "sürgősen barátokra van szüksége az EU-ban, hogy ne szigetelődjék el teljesen külpolitikailag", és ehhez "moszkvai szempontból Magyarország ideális jelölt", hiszen Magyarországnak szüksége van az orosz gázra, és Orbán "rokonszenvezik Kreml-béli autoriter kollégájával".

    Hozzátette, hogy Orbán "szívesen fogadja a baráti szövetség" kialakítására irányuló kezdeményezést, és Oroszország közép-európai "stratégiai partnerévé" szeretne válni, amire jó esélyei vannak, mert Magyarország "az egyetlen opció az oroszok számára". Ugyanakkor ennek az "új barátságnak" "politikai ára" is van, mégpedig az, hogy "Orbán eljátssza politikai hitelességét a Kelet és Nyugat közötti hintapolitikával" - írta a Handelsblatt szerzője, hangsúlyozva, hogy Orbánnak "hosszú távon választania kell".

    A Spiegel Online hírportál Putyin látogatása Magyarországon: Orbán átejti az EU-t címmel közölte Keno Verseck írását, amely szerint Orbán jóban akar lenni a Nyugattal, de "közben példaképként dicsőíti Oroszországot", ami kapóra jön Putyinnak, aki "éket akar verni" az EU tagjai közé.

    Putyin rákényszerítette Orbánra budapesti látogatását címmel közölt írást a Die Presse című osztrák konzervatív napilap. Peter Bognar, a lap budapesti tudósítója szerint a Kreml vezetője az olcsó gáz elzárásával fenyegetett.

    Az uniós országok ha valamiben egyetértenek külpolitikai témában, akkor az az, hogy Putyin nem kívánatos vendég - írja a szerző s hozzáteszi: nem így Magyarországon, hiszen Orbán, akit a kritikusokra hivatkozva Putyin klónjának nevez, fogadta az orosz elnököt.

    A Kurier című sztrák napilap Putyin az EU-körzetben vadászik címmel közölt cikket, amely szerint kivételesen nem Putyinra, hanem Orbán Viktorra figyelt a sajtó és arra, miképpen pozícionálja az EU- és NATO-tag országát Oroszországgal szemben. Az írás szerint Orbán mindent egy lapra tesz fel, hiszen hitvallása az, hogy kedvező energiaárak és a szociális juttatások csökkentése nélkül Magyarország és Európa sem tud helytállni a globális versenyben. Tény, hogy a legutóbbi választásokon Orbánnak az alacsonyabb energiaárakkal sikerült meggyőznie választóit - állapítja meg a szerző.