- Rex Tillerson amerikai külügyminiszter Washingtonban újságírók előtt kedden azt hangoztatta, hogy az amerikai-orosz viszony még tovább romolhat.
Az amerikai diplomácia vezetője a külügyminisztériumban tartott tajékoztatón értékelte a Trump-elnökség első hat hónapjának külügyi munkáját.
A tárcavezető leszögezte: az Egyesült Államok és Oroszország viszonya mélyponton van, a hidegháború vége óta a legmélyebb ponton, "de még ennél rosszabb is lehet". A viszony "továbbra is jelentős mértékben feszült" - fogalmazott, majd később is megismételte, hogy "a helyzet rossz és tovább súlyosbodhat". Hozzátette: "ezt látjuk most".
A külügyminiszter kifejtette: az elmúlt hét történései nyomán felmerül a kérdés, hogy vajon ez a viszony romlóban van-e vagy megőrizhető bizonyos mértékű stabilitás és kidolgozható módszer arra, hogy a fennálló nézetkülönbségek ne vezessenek nyílt konfliktushoz. Tillerson feltette a kérdést, de megválaszolatlanul hagyta.
Tillerson bejelentette, hogy a hétvégén Manilában a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) tagországainak találkozóján megbeszélést folytat majd Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. "Úgy gondolom, hogy ő legalább annyira szeretné megkísérelni a kapcsolatok felmelegítését, mint amennyire én" - hangoztatta a miniszter.
Rex Tillerson fontosnak tartotta felhívni az újságírók figyelmét arra, hogy a kormányzat nem pártfogolta a kongresszusi szavazást az Oroszország ellen hozott új szankciókról. "Világosan megmondtuk, hogy álláspontunk szerint ez nem segíti erőfeszítéseinket, de hát ez az ő döntésük" - mondta, utalva a kongresszus mindkét házában elsöprő többséggel megszavazott szankciós csomagtörvényre, amely Oroszország, Irán és Észak-Korea ellen fogalmaz meg új szankciókat. A külügyminiszter leszögezte: tudomása szerint Donald Trump elnök elfogadja a kongresszus döntését. Tillerson ugyanakkor nem mondta ki egyértelműen, hogy Donald Trump aláírja és ezzel törvényerőre emeli a törvénycsomagot, hanem úgy fogalmazott: "minden jel arra mutat, hogy aláírja majd a törvényt".