- A központi erőfeszítések ellenére is tovább nőnek a vidék és városok, illetve a régiókon és az iparágakon belüli jövedelmi különbségek Kínában - adja hírül a sina.com hírportál. A sina.com a jövedelmek megoszlásának vizsgálatára létrejött központi kutatóintézet legfrissebb statisztikáit idézi. Ezek szerint általánosságban elmondható: a jövedelmi szakadék - ahogyan az előző években is - növekedést mutat a kelet-ázsiai országban.
A jövedelmi különbségek a legjelentősebbek a vidéki és városi lakosság fizetései között. A jövedelmi szakadék az ország eltérő vidéki területeit összehasonlítva is jelentős, és szintén növekedést mutat.
A Kínai Társadalomtudományi Akadémia múlt hét közepi adatai szerint a városi lakosok tavaly átlagosan 24 565 jüant (908 900 forint) éves nettó jövedelmet tudhattak magukénak, a vidékiek ugyanakkor csupán 7 917 jüant (293 ezer forint). A jövedelmi szakadék az ország fejlettebb, keleti területein volt a legkisebb, a legnagyobb pedig a legfejletlenebb nyugati területeken.
A jövedelmi különbségek iparágakon belül is egyértelműen megmutatkoznak. A statisztikák szerint a mezőgazdasági munkások keresik a legkevesebbet, míg a kommunikáció, pénzügy és biztosítási iparágakban foglalkoztatottakat fizetik legjobban. A különbségek egy adott iparágon belül is jelentősnek bizonyultak, attól függően, az adott vállalat magán- vagy állami tulajdonú-e.
A sina.com hírportál által idézett kutatóintézet kiemeli: nem ésszerű és nem indokolt a jövedelemelosztás sem a vidéki-városi lakosok, sem pedig az iparági szereplők között, ezt a vezetésnek kell központilag korrigálnia, az eddig bejelentett intézkedések ugyanakkor nem bizonyulnak elegendőnek egy komoly reform végrehajtásához.
A probléma komoly társadalmi elégedetlenség kiindulópontját jelentheti az országban; a Kínai Társadalomtudományi Akadémia által készített, a lakosság legnagyobb aggodalmait részletező rangsorban a kérdés évek óta az első öt között szerepel