Elsősorban a forint gyengítésére induló spekuláció elleni verbális intervenciónak nevezték az MTI által megkérdezett elemzők Simor András bejelentését arról, hogy igény esetén az MNB devizatartalékaiból devizát ad a bankoknak a végtörlesztéshez.
Fazekas Péter, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője elmondta, hogy a bejelentés mérsékelheti a forint árfolyamának volatilitását. Azzal, hogy a ténylegesen jelentkező devizakeresletet "házon belül" biztosítja, nem kell azt ténylegesen a piacról beszerezniük a bankoknak - mondta. Ezzel elkerülhető, hogy a forint "nyomás alá kerüljön", és megelőzi az árfolyam gyengülésére induló spekulációkat is, illetve limitet szab a gyengülésnek - tette hozzá.
Ugyancsak az árfolyamnak adhat támaszt a jegybank "enyhe nyitottsága" a kamatemelésre is - jelezte az elemző. Megjegyezte azt is, hogy a verbális intervencióval a jegybank éppen a kamatemelés szükségességét tompíthatja. Az elemző érdekesnek nevezte az MNB csütörtökön ismertetésre kerülő kamatpályáját is, de hozzátette, hogy ettől függetlenül a monetáris politikát jelentősen befolyásolja a kockázatvállalási hajlandóság alakulása is.
Kuti Ákos, az Equilor elemzője is verbális intervenciónak nevezte a bejelentést. Azt mondta, ez elvi támogatást nyújt a bankoknak. Bár az MNB is visel árfolyamkockázatot, a bejelentéssel vélhetően a piacnak, illetve a forint elleni spekulánsoknak üzent a jegybank.
A forint a bejelentést követően erősödött, az euró a 289,70-es szintről 288 forintra, a svájci frank 238,50-ről 236 forintra, a jen 2,7650-ről 2,7543 forintra gyengült.