Az utolsó karácsonyi vásárlási hullám előtt szükséges ismét felhívnunk az egyre ingerültebbé, s ezzel párhuzamosan egyre gyanútlanabbá, s felelőtlenebbé váló társainkat figyelmeztetni arra, hogy nem mindenki azért idegeskedik, mert nem tudja, hogy mit vásároljon karácsonyra a szeretteinek.
Sokan azért is idgesek, mert amit már megvásároltak, azt más eltulajdonította.
A korábbi évek tapasztalatai azt igazolják, hogy a karácsonyi megnövekvő vásárlókedv aktivizáló erőként hat egyes bűnözői körökre. Nekik szinte motiváció a zsúfoltságot, a tömeg.
A rendőrség igyekszik elejét venni a bevásárlási láz időszakában a jogsértéseknek (alkalmi lopás, gépjármű feltörés, zseblopás), egyrészt a közterületi járőri jelenlét növelésével, mint demonstratív rendőri jelenléttel (ahol a rendőri egyenruha visszatartó erejére is támaszkodunk), másrészt a civil ruházatban szolgálatot teljesítő, a bevásárlók közé elvegyülve tevékenykedő bűnügyi nyomozók portyaszolgálatai számának növelésével.
A bevásárlóközpontokat, áruházakat, piacokat folyamatos rendőri ellenőrzés alatt tartjuk, hogy biztosítani tudjuk az ünnepi bevásárlók megfelelő védelmét. Tudni kell azonban, hogyha a teljes állományunk az érintett területeken lenne a nap 24 órájában, akkor sem tudnánk teljes egészében biztonságban tudni mindenki tulajdonát. Megelőző munkánk eredményességéhez szükség van a velünk együttműködő polgárőrszervezetek és biztonsági szolgálatok lesben állása mellett az aktív civil bűnmegelőzési részvételére is.
Fontos, hogy ne hagyjuk értékeinket felügyelet nélkül, ne legyünk elővigyázatlanok tartsuk be a legalapvetőbb bűnmegelőzési szabályokat, hogy ne mi magunk szolgáltassuk ki saját magunkat a bűnözői köröknek.
A Debreceni Rendőrkapitányság ezúton hívja fel a lakosság figyelmét arra, hogy a tömegközlekedési eszközökön, zsúfolt buszmegállókban és bevásárlóközpontokban, karácsonyi vásárokon fokozottan figyeljenek értékeikre, hisz ezek a legkedveltebb „terepei” a zsebtolvajoknak. A zsúfoltságból fakadóan nehezen lehet észrevenni, hogy épp mi válunk egy-egy elkövető kiszemeltjévé, s mikor már észleljük a bajt, az elkövetőnek már bottal üthetjük a nyomát.
Többször is jeleztük, hogy ezen bűncselekmények felderítése épp a fentiekben részletezett okok folytán nagyon nehéz - illetve, hogy a zsúfoltságban senki nem figyel a másikra, illetve nem látható semmi – így fokozott figyelmet kell fordítanunk a megelőzésre, az ilyen jellegű cselekmények kivédésére.
A zseblopások megelőzése érdekében kérjük tartsák be bűnmegelőzési tanácsainkat:
- Zsúfolt helyeken táskájukat tartsák zárva, becipzározva, testük közvetlen közelében! Lehetőség szerint utazás, vagy várakozás során kerüljék az idegenekkel történő testi érintkezést.
- Értékeikre ne hívják fel a figyelmet azzal, hogy tömegközlekedési eszközön tárcájukból pénzt vesznek ki, vagy épp telefonálnak, mert a visszatételüknél megmutatják azok pontos helyét az épp Önöket kiszemelő épp csak a megfelelő pillanatra váró elkövetőknek!
- Lehetőség szerint kabátjuk belső zsebében tárolják pénztárcájukat, irataikat, s ha lehet telefonjukat is.
- Ne tartsák Pin-kódjukat a kártyájuk mellett! Igyekezzenek azt megjegyezni, vagy a kártyától jól elkülönített helyre feljegyezni, mellyel ha mégis megtörténne a baj, a nagyobb bajtól óvják meg magukat!
A bevásárlás során az általunk választott árucikkeket általában bevásárlókocsiba gyűjtjük. Fontos szabály, mégha a gyermekülés arra sarkall is bennünket, hogy a nehéz válltáskánkat oda tegyük, hogy sose éljünk ezzel a lehetőséggel, főleg ne most a nagy forgatagban. Elég ha egy pillanatra másfelé figyelünk, vagy egy-egy árucikk ára, használati utasításának olvasása eltereli a figyelmünket táskánkról, már meg is történik a baj.
Az alapszabályok azonosak a zseblopás megelőző szabályaival, melyek a ruházatunkra (kabát, sapka, sál, kesztyű(főleg, ha bőr ) is vonatkoznak.
A bevásárlást sokan autóval intézik, hisz így lehet a legtöbb időt megspórolni, illetve a legtöbb helyre eljutni. A túlzott gépjárműforgalom a bevásárlóközpontok környékén csak még inkább tettre sarkallja a gépjárműfeltörésre szakosodott elkövetőket. Tapasztalatunk, hogy ebben az időszakban még több érték – főleg ajándéknak vásárolt nagyobb értékű tárgy - marad jól látható helyen az autókban.
Többen, mivel csak néhány percre szándékoznak egy-egy boltba beszaladni, legtöbbször még a táskájuk is az ülésen „felejtik”.
Fokozottan vonatkozik ezen időszakra az a megelőzési szabály, hogy ne legyünk óvatlanok. Ezen cselekmények megtörténtére elég 1-2 másodperc, s több órás, napos, hetes bosszúságot okozunk saját magunknak. Ne játszunk közre abban, hogy az örömünkbe üröm vegyüljön, így tartsuk be az alapvető szabályokat:
- Még a legrövidebb időre se hagyjanak gépkocsijukban jól látható helyen értékeket ( még napszemüveget sem), főleg ne a karácsonyra szánt ajándékokat ( műszaki cikkek stb…)
- Amennyiben kivehető a rádiósmagnó van az autóban, azt vigyék magukkal, illetve a levehető rádióelőlapot tegyék nem látható helyre.
- Táskájukat, értékeiket ne helyezzék be jól látható és figyelemfelkeltő módon a gépkocsijuk csomagtartójába, ugyanis az ilyen bűncselekmények elkövetésére szakosodott elkövetők egy-egy nagy bevásárlóközponti parkolókban épp az ilyen személyeket figyelik ki (így hiába tesszük el az értékeket, annak jól látható módon való kivitelezésével épp felhívjuk magunkra a figyelmet.)
Sokszor mondtuk már, de most fokozottan igaz, hogy ezen bűncselekmények megelőzésének egyetlen módja, ha a gépjármű tulajdonosok is eleget tesznek a sértetté válásukat megelőző alapvető fent felsorolt feltételeknek. Fontos tudni, hogy amennyiben a gépkocsiban jól látható helyen nem látható semmilyen érték, úgy a bűnelkövető figyelmét a mi autónk már nem fogja érdekelni, hanem biztos préda után néz.
Fontos szabály bűncselekmény észlelése esetén: ne avatkozzanak közbe! Sosem lehet tudni, hogy a lebukás az elkövetőből mit vált ki. Igyekezzenek inkább az elkövetőről a minél pontosabb személyleírás nyújtásához a legapróbb kinézetbeli részleteket is megfigyelni, megfigyelni távozásuk pontos irányát, s amikor testi épségük védelme már biztosított haladéktalanul tárcsázni a 112-es segélyhívószámot!