Öt éve, 2001. szeptember 11-én, egy keddi napon érte az Egyesült Államokat történetének legsúlyosabb terrorcsapása, melynek során az al-Kaida iszlám terrorszervezet támadást intézett a New York-i Világkereskedelmi Központ és a washingtoni kormányépületek ellen, 2749 ember életét követelve.
A végezetes nap reggelén 19 terrorista elrabolt négy utasszállító repülőgépet az Egyesült Államokban. Mint kiderült, az öngyilkos támadók az üzemanyaggal és utasokkal teli gépeket élő bombaként kívánták felhasználni. 8 óra 46 perckor (közép-európai idő szerint 14 óra 46 perc) egy eltérített utasszállító gép csapódott be New Yorkban a Világkereskedelmi Központ (WTC) iker felhőkarcoló-tornyainak egyikébe, majd alig tíz perccel később egy második gép a WTC másik toronyépületébe repült.
Ezt, és a 110 emeletes épületet megrázó hatalmas robbanást a CNN hírtelevízió élő adásban közvetítette, majd az amerikai Szövetségi Repülésügyi Hatóság (FAA) az ország történetében először elrendelte az összes légi járat törlését, fél órával később pedig az Egyesült Államokba tartó transzkontinentális járatokat Kanadába irányítják át.
Összehangolt támadás
Háromnegyed tízkor a floridai Sarasotában tartózkodó George W. Bush amerikai elnök kijelentette, hogy "nyilvánvalóan terrortámadás történt", majd azonnali, mindenre kiterjedő nyomozást rendel el a terroristák felkutatására és visszaindult Washingtonba, ahol elrendelték a Fehér Ház kiürítését. Közben 9 óra 53 perckor egy harmadik utasszállító gép a washingtoni Pentagon-épületbe csapódott az egyik épületszárny első emeleti szintjén, melynek következtében a védelmi minisztérium épülete kigyulladt. 10 óra 10 perckor a negyedik eltérített repülőgép, a United Airlines 93-as New Yorkból San Franciscóba tartó járata Pennsylvania államban lezuhant, fedélzetén 44 utassal, akik felvették a harcot a terroristákkal. A hírt csak 11 óra 26 perckor jelentették be.
Az amerikai kormány ekkor már elrendelte minden washingtoni kormányintézmény, és a New York-i ENSZ-székház kiürítését, a New York-i polgármester pedig felszólította a város lakosait, hogy hagyják el Manhattan déli részét, mivel a WTC iker-felhőkarcoló tornyai összeomlottak, több tonna törmelékkel és porfelhővel borítva be a városrészt. A mentés közben 78 rendőr, és az elsőként a merénylet helyszínére érkezett 400 tűzoltó fele életét vesztette.
Ígéret a bosszúra
13 órakor George W. Bush amerikai elnök a Barksdale légitámaszponton bejelentette, hogy az amerikai fegyveres erőket fokozott harckészültségbe helyezték, és ígéretet tett arra, hogy elfogják és megbüntetik a New York-i Világkereskedelmi Központ és a Pentagon támadóit.
Az amerikai tőzsdefelügyelet egy órával később arról tájékoztatott, hogy az amerikai értékpapír-piacok délután nem nyitnak ki, és a tőzsde másnap is zárva marad. 16 órakor a CNN hírtelevízió kormányzati forrásokra hivatkozva közölte, hogy a merényletekért valószínűleg a szaúdi milliárdos Oszama bin Laden felelős.
Harc az al-Kaidával
Este fél kilenckor George W. Bush elnök a Fehér Házból közvetített tévébeszédében bejelentette, hogy a terrorista cselekménysorozat következtében ezrek haltak meg. Az elnök egyúttal biztosította hallgatóságát, hogy a szövetségi kormányzat működőképes, és közölte, hogy az Egyesült Államok felkutatja a felelősöket és igazságot szolgáltat; ennek során nem fog különbséget tenni a terrorcselekményt elkövetők és a nekik menedéket nyújtók között.
A 2001. szeptember 11. óta az Egyesült Államok által meghirdetett terrorizmusellenes harc során az al-Kaida több vezetőjét sikerült ugyan őrizetbe venni vagy megölni, (legutóbb az iraki szárny vezetőjét, az-Zarkávit) továbbra is szökésben van azonban a terrorakció kitervelője, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat vezetője, Oszama bin Laden, valamint a szervezet második számú embere, Ajman az-Zavahri. (forrás: FigyelőNet/MTI)