A cseh hallgatók fele utasítja el a tandíj bevezetését

Külföld - 2009-12-14

Kétszeresére nőttek öt év alatt a cseh egyetemisták és főiskolások havi kiadásai: míg 2004-ben négyezer koronát fizettek egy hónapban, mára ez az összeg duplájára, nyolcezer koronára nőtt - derült ki a cseh oktatási minisztérium felméréséből. Miközben pedig Csehországban jelenleg dolgoznak a diákhitel konstrukcióján, a tandíj gondolata is felmerült - írja a Mladá Fronta Dnes című lap. A diákok fele utasítja el a tandíjat.

Miközben a havi bruttó átlagbér az elmúlt öt év alatt 17 190 koronáról (171 900 forint) 23 350 (235 ezer forint) koronára nőtt, tehát csupán egyharmaddal emelkedett, az államilag finanszírozott képzéseken tanuló diákok havi költségei négyezerről nyolcezer koronára (80 ezer forint) növekedtek. Ez az összeg a kollégiumi ellátás vagy az albérlet, az étkezés, a közlekedés, illetve a tankönyv árát fedezi. A magánfőiskolák és -egyetemek esetében pedig további 3500 korona (35 ezer forint) tandíjat fizetnek a diákok.

 

A cseh oktatási minisztérium felmérése során országszerte 11 ezer diákot kérdezett meg, amiből kiderült, hogy a tandíj bevezetését a hallgatók egyharmada támogatja csak, több mint ötven százaléka pedig elutasítja - írja az mno.hu. Az általános vélemény szerint a tandíj összege évente nem haladhatja meg a 15 ezer (150 ezer forint) koronát.

A helyzetet orvosló és már évek óta a vita tárgyát képező államilag garantált diákhitelt a hallgatók 40 százaléka tartja jó ötletnek, míg 60 százaléka kételkedve fogadja ezt a megoldási formát. Jelenleg számos diák vesz fel segélyt különféle bankoktól, hogy fizetni tudja tanulmányait, az államilag garantált diákhitel előnye lenne, hogy a hallgatónak azt csak valamikor később, az egyetem vagy főiskola elvégzése után kellene visszafizetniük. A diákok azonban optimisták: mintegy 70 százaléka gondolja úgy, hogy tanulmányai elvégzését követően az átlagosnál magasabb lesz a fizetése.

 

A tárca már dolgozik a diákhitelek megoldást jelentő konstrukcióján, hogy azok a mai hiteleknél előnyösebbek legyenek a diákok számára - tette hozzá a miniszterhelyettes. A rosszabb anyagi helyzetben lévő családok tagjai ugyanis nem engedhetik meg maguknak a felsőoktatást - mondta el a cseh lapnak Jana Matesová, oktatásügyi miniszterhelyettes.

(Forrás: Mladá Fronta Dnes)