A francia elnök elítélte az olajfinomítók blokádját

Külföld - 2016-05-24

- Francois Hollande francia államfő kedden elítélte, hogy a munkajogi reform ellen tüntető szakszervezetek felhívására a dolgozók egy része elfoglalta az olajfinomítók és -raktárak egy részét, üzemanyaghiányt okozva az ország egyes részeiben.

A France Culture kulturális közrádiónak adott interjúban a köztársasági elnök jelezte, hogy tisztelettel van a legitim követelésekkel fellépő tiltakozókkal szemben, de ez nem jelenti azt, hogy elfogadná a blokádot, amely "egy kisebbség által meghirdetett stratégián alapul".

    A dél-franciaországi Fos-sur-Mer olajfinomítóját és egyik üzemanyagraktárát kedden hajnalban erővel "szabadították fel" a rohamrendőrök, akik a blokádot meghirdető CGT szakszervezet radikális aktivistáinak "jelentős ellenállásába" ütköztek - közölte a helyi prefektúra.

    Franciaország nyolc olajfinomítójából hatot foglaltak el hétfő estig a CGT tagjai, megakadályozva ezzel a benzinkutak üzemanyag-ellátásának folyamatosságát. Kedden délelőtt a CGT azt közölte, hogy a rendőri fellépésre válaszul már mind a nyolc olajfinomítóban sztrájkolnak a dolgozók.

     Manuel Valls miniszterelnök kedden jelezte, hogy a rohamrendőrök további létesítményeknél is be fognak avatkozni annak érdekében, hogy ne alakuljon ki üzemanyaghiány az országban, s arra kérte a CGT-t, hogy viselkedjen "felelősségteljesen". A kormányfő előzőleg zsarolásnak nevezte a radikális szakszervezeti fellépést, és arra kérte az üzemanyaghiánytól tartó franciákat - akik megrohamozták a benzinkutakat -, hogy "ne engedjenek a pániknak".

    "Az állam a legnagyobb határozottságról és eltökéltségről tesz tanúbizonyságot. A rendőri erők péntek óta felszabadítják a blokád alá vett raktárakat Bretagne-ban, Normandiában. Észak-Franciaországban és Auvergne-ben. Más létesítményeket is felszabadítunk" - mondta a Jeruzsálemben tartózkodó Manuel Valls az Europe 1 kereskedelmi rádióban.

    "Szó sem lehet arról, hogy a franciák üzemanyaghiányban, blokádtól szenvedjenek, hogy a gazdaságunkat leblokkolják" - tette hozzá a kormányfő, aki azt is kizárta, hogy a tiltakozások miatt a munkajogi reformot visszavonja a kormányzat.

    Manuel Valls szerint a tiltakozás radikális formáját választó CGT zsákutcába jutott. "A frontális konfliktus gondolata elavult, régimódi, konzervatív. A fogyasztók, gazdaságunk, iparunk túszul ejtése, az ilyen akciók folytatása a szöveg visszavonását követelve, nem demokratikus" - hangsúlyozta a miniszterelnök.

    Alain Vidalies közlekedési államtitkár a BFM hírtelevízióban azt mondta, hogy a mintegy 12 ezer benzinkút 20 százaléka volt kénytelen bezárni vagy került nehéz helyzetbe. De míg a múlt héten elsősorban az ország északi és nyugati részén volt érezhető a blokád hatása, kedden már délen és a Párizs környéki régióban is zárva volt a benzinkutak több mint tíz százaléka.

    Elemzők szerint nem áll fenn az üzemanyaghiány kockázata, az országnak egyelőre nincs szüksége a legalább két hónapra elegendő stratégiai tartalékok bevetésére. A hiányt a benzinkutaknál a pánik okozza, az autósok háromszor annyi üzemanyagot vásároltak az elmúlt napokban, mint általában.

    Francois Hollande ötéves államfői mandátuma legfőbb reformjának tekinti a 10 százalék feletti munkanélküliség csökkentését célzó munkajogi reformot, amelynek egyik legfőbb eleme a munkaidő rugalmasabbá tétele a vállalatokon belüli belső egyeztetésekkel, valamint az elbocsátások szabályozásának könnyítése. Bírálói szerint a reform túlságosan is kedvez a munkaadóknak, és fokozhatja a munkavállalók kiszolgáltatottságát.

    A munkajogi reform ellen több mint két hónapja tartanak a tüntetések Franciaországban, és ezek egyre gyakrabban torkollnak erőszakos cselekményekbe