Nem csendesedik Franciaországban a Luc Ferry filozófus személye körüli politikai vita, miután a miniszterelnöki hivatal bejelentette: visszatéríti a Sorbonne egyetemnek a volt oktatási miniszter bérét, noha az idei tanévben egyetlen óráját sem tartotta meg, ellenben a fizetését felvette.
A Matignon-palota szombaton jelezte, hogy miután Ferry jelenleg a miniszterelnök megbízásából a társadalmi elemző tanács megbízott elnökeként tevékenykedik, a miniszterelnökség átvállalja oktatói fizetésének visszatérítését.
A bejelentés csak olajat öntött a tűzre: ellenzéki politikusok ugyanis azt követelték, hogy Ferry saját zsebből térítse vissza a meg nem tartott óráiért felvett bérét. A filozófus a hétvégén a tömegtájékoztatási eszközökben "lejárató kampány áldozatának" nevezte magát. Szerinte azért támadják, mert egy élő tv-műsorban pedofíliával vádolt meg egy volt (feltehetően szocialista) minisztert, de az illetőt nem nevezte meg. Az ügyészség előzetes eljárást indított az ügy kivizsgálása érdekében. Ferry azt is közölte, hogy rágalmazásért beperel mindenkit, aki az állítja, hogy fiktív állása van az egyetemen, illetve a miniszterelnöki hivatalban.
A fiktív állás a moralista Luc Ferrynek című írásában a Le Canard Enchainé című hetilap szerdán írta meg, hogy a párizsi Sorbonne egyetem rektora berendelte a filozófust, miután az idei tanévben egyetlen óráját sem tartotta meg, ellenben havi nettó 4500 eurós fizetését felvette. A lap arra is kitért, hogy tavaly október óta az egyetem vezetősége három ajánlott levélben figyelmezette a filozófust: évente 192 órát kell a többi kutatóhoz hasonlóan tartania. Az utolsó felszólításban azt javasolták Ferrynek, hogy június 15. és július 13. között 12 alkalomra elosztva tartsa meg az elmaradt órákat, vagy pedig fizesse vissza a kifizetett bérét az egyetemnek.
Ferry "abszolút groteszknek" nevezte az eljárást és arra hivatkozott, hogy hozzá hasonlóan több ezer egyetemi tanár lát el olyan közszolgálati feladatokat, amelyek miatt nem tudja leadni az óráit. Ferry 2002-ben, amikor oktatási miniszternek nevezték ki, felhagyott a tanítással. A 2004-es kormányátalakítást követően nem tért vissza a katedrára, mert a miniszterelnökségen kapott megbízást, de az oktatói fizetését azóta is felveszi. Azon felül pedig a miniszterelnöki hivataltól havi 1700 eurós tiszteletdíjban is részesül.
MTI