A francia Semmítőszék főügyésze szerint Marine Le Pen ítélete nem politikai döntés

Külföld - 2025-04-01

Visszautasította a Marine Le Pen politikai választhatóságának azonnali hatályú ötéves eltiltása miatt a francia igazságszolgáltatást érő vádakat kedden Rémy Heitz, a Semmítőszék főügyésze, Franciaország két legmagasabb rangú bírájának egyike.

"Az igazságszolgáltatás nem politikai, ez a döntés nem politikai, hanem igazságügyi döntés, amelyet három független, pártatlan bíró hozott meg"

- mondta a legmagasabb jogi intézmény, a Semmítőszék főügyésze az RTL kereskedelmi rádiónak adott interjúban.

A párizsi büntetőbíróság döntése "a törvényeknek megfelelően, a nemzet képviselői által megszavazott szövegek alkalmazásával született" - hangsúlyozta Rémy Heitz, elfogadhatatlannak minősítve a bírák elleni, erősen személyeskedő támadásokat és fenyegetéseket, amelyek büntetőjogi felelősségre vonást vonhatnak maguk után.

A főügyész "megdöbbentőnek" nevezte, hogy az ítéletet hozó bíróság elnökét védelem alá kellett helyezni.

A Marine Le Pen által hétfő este a TF1 kereskedelmi televízióban használt kifejezések a Semmítőszék vezetője szerint "teljesen túlzóak" voltak.

"A döntés egy olyan tárgyalás végén született, amely a tisztességes eljárás minden jegyét magán viselte, két hónapig tartó vitát és évekig tartó nyomozást követően"

- emlékeztetett.

Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság politikai döntést hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, s ezzel a célja, hogy megakadályozza, hogy elindulhasson és megválasszák a 2027-es elnökválasztáson. "A jogállamiságot teljesen sérti ez a döntés" - mondta a francia ellenzéki politikus hétfő este a legnézettebb hírműsorban.

Rémy Heitz kiemelte: a bírák a hatályos "törvényt és a törvény által előírt szankciókat alkalmazták".

A főügyész arra a 2016-ban megszavazott, a korrupció elleni küzdelem szigorítását célzó, ideiglenes végrehajtással történő eltiltásra - azaz a fellebbviteli határozat megvárása nélküli azonnali alkalmazásra - utalt, amely politikusok javaslatára került bele a törvénybe. A 2016-os vitában a Nemzeti Tömörülés támogatta a szöveget, s a többi párthoz képest szigorúbb megoldást, a közügyektől történő örökös eltiltást javasolt hűtlen kezelés miatt elítélt politikusok esetében, de ezt a Nemzetgyűlés nem támogatta. Az utóbbi években több, hűtlen kezelés miatt elítélt politikus esetében is alkalmazták a végül megszavazott, korlátozott időre történő azonnali eltiltást.

A fellebbviteli perrel kapcsolatban a Semmitőszék vezetője elmondta, hogy a párizsi fellebbviteli bíróság feladata eldönteni, hogy a 2027-es elnökválasztás előtt megtartható-e a másodfokú per.

"Technikailag valószínűleg lehetséges, de meg kell vizsgálnunk, hogy mi a bírósági menetrend"

- mondta, hozzátéve, hogy az időpontok "valószínűleg viszonylag hamarosan" ismertté válnak.

A párizsi büntetőbíróság két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte hétfőn a francia ellenzéki politikust és öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól, amiért az általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használt fel. Mellékbüntetésként 100 ezer eurós pénzbírsággal is sújtották az ellenzéki politikust, aki megerősítette: fellebbez az ítélet ellen.

A francia jogi szokás szerint a fellebbviteli perre egy év múlva kerülhet sor, és további három hónap múlva, azaz közvetlenül a 2027-es választási kampány előtt hirdethetik ki a másodfokú ítéletet. Mindaddig Le Pen nem jelöltetheti magát semmilyen választáson. Amennyiben a másodfokú ítélet két éven belül megszületik, és nem tiltja el Le Pent a választásokon való indulástól, elméletileg lehetővé válik számára az elnökjelöltség. Ha a fellebbezés során is elítélik, akkor a Semmítőszékhez fordulhat a politikus.