A francia büntetés-végrehajtási bíróság pénteken elfogadta a két nyugati diplomata meggyilkolásában való bűnrészességért negyven éve bebörtönzött, palesztinbarát, libanoni Georges Ibrahim Abdallah feltételes szabadlábra helyezésére vonatkozó kérelmet. A terrorelhárítási ügyészség azonnal fellebbezést nyújtott be a végzés ellen, és ez felfüggesztő hatályú.
"A büntetés-végrehajtási bíróság mai napon kelt határozatában december 6-i hatállyal feltételes szabadlábra helyezte Georges Ibrahim Abdallahot, azzal a feltétellel, hogy elhagyja Franciaország területét, és többé oda nem lép be" - tudatta az ügyészség az AFP hírügynökséggel.
Abdallahot, a Libanoni Fegyveres Forradalmi Frakció terrorszervezet egykori vezetőjét 1986-ban életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Franciaországban egy izraeli és egy amerikai diplomata 1982-es meggyilkolásában való bűnrészessége miatt.
A Pireneusokban található Lannemezan börtönben fogva tartott libanoni terrorista támogatói szerint "a világ legidősebb foglya a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban".
Egyet azonban 2013-ban a párizsi fellebbviteli bíróság azzal a feltétellel jóváhagyott, ha a kormány azonnal kiutasítja az elítéltet Franciaországból. Ezt azonban az akkori belügyminiszter, Manuel Valls nem hajtotta végre.
A bíróság pénteki döntésében nem szabta feltételül, hogy a kormány kiadjon egy ilyen végzést - mondta az AFP-nek Abdallah ügyvédje, Jean-Louis Chalanset, aki "jogi és politikai győzelemként" üdvözölte a döntést.
Az 1980-as évek elején, amikor Libanonban polgárháború dúlt, Georges Abdallah, egykori tanító, társalapítója volt a Libanoni Fegyveres Forradalmi Frakció nevű marxista, Szíria-barát és Izrael-ellenes csoportosulásnak, amely 1981-1982-ben öt merényletet vállalt magára Franciaországban, és ezek közül négy halálos áldozatokat követelt.
Októberben Annie Ernaux irodalmi Nobel-díjas francia írónő a L'Humanité című kommunista lapban azt írta, hogy Georges Ibrahim Abdallah "a Franciaország szégyenévé váló állami igazságszolgáltatás áldozata".
Csütörtökön, a döntés előestéjén mintegy kétszáz ember gyűlt össze Toulouse belvárosában, 120 kilométerre a börtöntől, ahol fogva tartják Abdallahot, míg október 26-án, letartóztatásának negyvenedik évfordulóján kétezer ember tüntetett a börtön előtt.
Abdallah szabadlábra helyezési kérelmét egyszer már 2003-ban is jóváhagyta a bíróság, de akkor az Egyesült Államok tiltakozását és az ügyészség fellebbezését követően másodfokon végül mégis elutasította.