A japán kormányfő visszautasította az őt ért bírálatokat

Külföld - 2006-08-15

A japán kormányfő visszautasította azokat a kemény kínai és dél-koreai bírálatokat, amelyek azt követően érték, hogy lerótta kegyeletét háborúban meghalt japánok jaszukini emléksírjánál Tokió központjában.

Koidzumi Dzsunicsiro a heves tiltakozások hírére elmondta: azzal az érzéssel ment a szenthelyhez, hogy ne legyen többé háború, és azokról emlékezett meg, akik háborúban áldozták életüket. A sintoista szentély 2,5 millió japán háborús halottnak állít emléket. A kormányfő külön hangsúlyozta, hogy nem a japán háborús bűnösök emlékének adózott. Mint az várható volt: Peking és Szöul indulatosan tiltakozott Koidzumi látogatása miatt. Ezt a múltban is megtették már, valahányszor a vezető japán politikus felkereste az emlékhelyet. Emiatt kétoldalú csúcstalálkozókat is lemondott Kína és Dél-Korea.

 

Koidzumi aki 2001 óta, amikor a japán kormány élére került, minden évben lerótta kegyeletét. Az idei megemlékezése miatti felháborodásokat azonban felerősítette az, hogy augusztus 15-ére, azaz Japán II. világháborús kapitulációjának a 61. évfordulójának a napjára időzítette látogatását. Ezzel kapcsolatban Koidzumi csak azt felelte: "mert ez volt a megfelelő nap".

 

Kínában és a két Koreában ugyanis úgy tartják, hogy a japán kormányfő látogatásaival kegyhelynél mintegy a szigetország háborús múltját és imperialista hódításait magasztalja, amelyeknek Kína és Korea is az áldozata volt. A hivatalos Új Kína hírügynökség ismertette a pekingi külügyminisztérium ezzel kapcsolatos állásfoglalását, amely szerint a japán miniszterelnök "szembeszállt a nemzetközi igazságérzettel és belegázolt az emberi lelkiismeretbe".

 

Szöulban ugyancsak a külügyi tárca bélyegezte meg a keddi látogatást. A minisztérium szóvivőjén keresztül adott hangot kiábrándultságának és haragjának. Majd arra szólította fel Tokiót, hogy az ezekhez hasonló lépésekkel ne ássa alá a két ország jó kapcsolatait. Emellett arra kérte a japán állami vezetést, hogy nézzen szembe a történelmi múlttal.

 

A szenthelynél a kapituláció évfordulóján legutóbb japán miniszterelnök Nakaszone Jaszuhiro személyében 1985-ben járt. A japán kormányfő a látogatást követően egyébként megismételte Japán bocsánatkérését a második világháborús szenvedésekért.

 

"Országunk hatalmas szenvedéseket és károkat okozott több ázsiai országnak és népnek. A japán nép nevében, őszinte együttérzésemet és mélységes lelkiismeret-furdalásomat fejezem ki az áldozatoknak. A mi felelősségünk, hogy alázattal tekintsünk a múltba, és felejtés nélkül adjuk át e szörnyű háború leckéjét a jövő nemzedékeinek" - jelentette ki a miniszterelnök a tokiói Budokan csarnokban tartott megemlékezésen, Akihito császár és Micsiko császárné jelenlétében, mintegy 7000 ember előtt.

 

A szertartás során az uralkodó maga is biztosította az áldozatokat: osztozik gyászukban, egyben reményét fejezte ki, hogy a háború borzalma soha többé nem ismétlődik meg. Akihito apja, Hirohito császár 1945. augusztus 15-én valóságos sokkot okozott alattvalóinak azzal, hogy trónra lépése óta első ízben mondott rádióbeszédet és bejelentette: Japán leteszi a fegyvert a szövetségesek előtt. (forrás: MTI)