Martonyi János külügyminiszter New Yorkban folytatott megbeszéléseket Magyarországnak az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) nem állandó tagsági pályázatával kapcsolatban az elmúlt két napban - közölte a Külügyminisztérium az MTI-vel szombaton.
A közlemény ismerteti: Magyarország Szlovénia és Azerbajdzsán mellett pályázik az ENSZ BT Kelet-európai választási csoportja részére megüresedő nem állandó tagsági helyre a 2012-13. évi időszakra. Magyarország éppen 20 évvel ezelőtt vett részt a BT munkájában hasonló minőségben. A választásra az idén októberben sor.
Martonyi János New York-i tárgyalásai során hangsúlyozta: a sikeres uniós elnökség után Magyarország fontosnak tartja, hogy tovább erősítse globális elkötelezettségét a BT nem állandó tagjaként végzendő munkája során. A magyar diplomácia felkészült a feladatra, és minden erejével azon lesz, hogy a BT asztalára kerülő bonyolult és érzékeny kérdésekben minden fél számára jó kompromisszumok kidolgozásán munkálkodjon. Az EU-elnökség során megszerzett friss tapasztalatok és a külpolitikai kihívások területén meglévő aktuális ismeretanyag jó alapját jelentik a BT-beli tevékenységnek - idézi a külügyminisztert a közlemény.
A tagállami képviselők előtt Martonyi János arról beszélt, hogy Magyarország senkinek nem kíván tanácsokat adni, azonban készséggel átadja tapasztalatait a társadalmi és gazdasági átalakulás területén elért eredményeiről. A globális nyitás keretében arra törekszünk, hogy a Magyarországtól távol fekvő államokkal is szorosabbra fűzzük kapcsolatainkat - ismerteti a közlemény.
Martonyi János a megbeszélések során kitért arra is, hogy bár a BT reformja még várat magára, Magyarország hozzá kíván járulni a testület minél hatékonyabb működéséhez a meglévő keretek között. Magyarország átérzi annak a felelősségét, hogy megválasztása esetén a teljes nemzetközi közösség szerteágazó érdekeit szem előtt tartva kell munkálkodnia - hangsúlyozta.
A magyar diplomácia vezetője a két nap során mintegy 90 ország képviselőjével találkozott; többek között az Iszlám Együttműködés Szervezete, a Kis Szigetállamok Szövetsége és a Frankofónia Nemzetközi Szervezete, valamint más tagállamok képviselőjével került sor megbeszélésre.
A magyar külügyminiszter tárgyalt Susan Rice-szal, az Amerikai Egyesült Államok állandó ENSZ-képviselőjével. A találkozó során érintették a magyar-amerikai kapcsolatokat, a budapesti transzatlanti hét eseményeit, valamint a legfontosabb nemzetközi kihívásokat. Martonyi János Susan Rice-t magyarországi látogatásra hívta.
A magyar diplomácia vezetője szintén találkozott az állandó BT-tag Franciaország, és Egyesült Királyság állandó ENSZ-képviselőjével.
Martonyi János hivatalában felkereste Joseph Deiss-t, az ENSZ Közgyűlés elnökét. A találkozó során áttekintették az ENSZ reformjának kérdéskörét, az őszi közgyűlés általános vitájának előkészületeit, valamint a közgyűlés elé kerülő legfontosabb nemzetközi kérdéseket.
A magyar külügyminiszter találkozott Henry Kissingerrel is, akivel új, On China című könyve kapcsán Kínáról, a világpolitikát meghatározó új folyamatokról és a globális kihívásokról folytatott eszmecserét.