A mecklenburgi választások országos hatását elemzik Németországban

Külföld - 2011-09-05
    A volt NDK-beli tartományban a szövetségi parlamentben ellenzékben lévő Német Szociáldemokrata Párt (SPD), valamint az ugyancsak ellenzéki Zöldek pártja lett a szavazás két győztese, míg a két vesztes a német kormánykoalíció két pártja, a kancellár vezette német Kereszténydemokrata Unió (CDU), valamint a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP).

Különösen az utóbbi szenvedett fájdalmas vereséget: az FDP ebben az évben immár a negyedik helyi törvényhozásnak kényszerült búcsút mondani.

    A megfigyelők szerint hiba lenne a választási eredmények mögött csakis országos okokat keresni, a szövetségi kormánykoalíció erősödő népszerűtlensége azonban mégis jelentősen befolyásolta a mecklenburgi szavazók hangulatát.

Kétségtelen, hogy a választók a tartományt az elmúlt években rendkívül sikeresen kormányzó Erwin Sellering szociáldemokrata miniszterelnöknek nyilvánítottak újabb bizalmat, elemzők szerint a konzervatívokat és a liberálisokat ugyanakkor az országos politika miatt "büntették".

    Sellering tartományi miniszterelnök hétfőn kormányalakítási konzultációt javasolt az eddigi partner kereszténydemokratáknak, egyszersmind a harmadik helyen végzett, a korábbi keletnémet kommunista utódpártot is magában foglaló Baloldal pártjának is. Közben Berlinben valamennyi országos politikai párt elnöksége tanácskozást kezdett, hogy értékelje a választások eredményeit.

    Németországban idén eddig hat tartományban tartottak helyi választásokat, és azok többsége a kereszténydemokraták és a liberálisok kudarcát eredményezte. Két hét múlva pedig az önálló tartománynak számító Berlinben rendeznek parlamenti választásokat, és az előrejelzések szerint az eddigi irányzat folytatása várható.

    A vesztesek vezetői első nyilatkozataikban csalódottságuknak adtak hangot a mecklenburgi eredmények miatt, a győztesek ugyanakkor úgy értékelték: a vasárnapi eredmények már a szociáldemokraták és a Zöldek 2013-as - országos - győzelmét vetítették előre.

    Valamennyi elemző, valamennyi újság és az összes Bundestag-beli párt ugyanakkor rossz hírként értékelte, hogy ismét bejutott a helyi törvényhozásba a neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD). Megfigyelők ezt a szélsőjobboldali párt agresszív választási kampányával, továbbá azzal magyarázták, hogy az NPD a munkanélküliség által erősen sújtott tartományban populista és idegenellenes jelszavakkal a fiatalokat, valamint az állás nélkülieket vette célba.