A Standard & Poor′s még vár

Külföld - 2011-11-25
A leminősítést a Moody′s Investors Service jelentette be Londonban, jóllehet ez a döntés - legalábbis a citybeli elemzői közösség várakozása szerint - a hitelminősítői ipar másik óriása, a Standard & Poor′s részéről "lógott a levegőben". Az S&P ugyanis két hete közölte Londonban, hogy negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország devizában és forintban fennálló szuverén adósságának befektetési ajánlású, "BBB mínusz/A-3" szintű osztályzatait.

A hitelminősítő arra hivatkozott, hogy a külső pénzügyi és gazdasági környezet gyengülésével növekszenek a magyar hitelképességet terhelő, lefelé ható kockázatok.

 

 

A Standard & Poor′s a felülvizsgálat bejelentéséhez fűzött akkori elemzésében annak a véleményének is hangot adott, hogy a felügyeleti szervek meggyengülése és bizonyos bevételi oldali költségvetési döntések miatt "kiszámíthatatlanabbá" vált magyarországi gazdaságpolitikai környezetnek negatív hatása lesz a gazdasági növekedésre és a kormányzati pénzügyekre.

 

A negatív kihatású felülvizsgálat a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban számottevően erősebb jelzés az érintett adós valószínű leminősítésére, mint a Moody′s által a magyar osztályzatra eddig érvényben tartott - és a leminősítés után is érvényben hagyott - negatív kilátás.

 

A Standard & Poor′s mindazonáltal - alig néhány órával a Moody′s-leminősítés bejelentése előtt - újabb közleményben tett egyenes utalást arra, hogy a magyar osztályzatról szóló döntésével valószínűleg megvárja a magyar kormány által a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val kezdeményezett tárgyalások kimenetelét.

 

Nagyot gyengült a forint péntek reggelre a magyar szuverén besorolás rontására. Az eurót 314,85 forinton jegyezték a bankközi deviza kereskedelemben péntek reggel hét óra után, szemben a csütörtök délutáni 311,36 forintos és csütörtök délelőtti 308,82 forintos jegyzésekkel. A svájci frankot 256,52 forinton jegyzik az előző délutáni 253,73 forinttal és a csütörtök délelőtti 251,10 forinttal szemben. A dollár jegyzése 236,66 forint a csütörtök délutáni 233,58 forint és délelőtti 230,45 forint után.

 

 

A leminősítés reformokra ösztönözheti Magyarországot - nyilatkozta Charles Robertson, a Renaissance Capital vezető közgazdásza a Reuters hírügynökségnek azt követően, hogy a Moody′s Investors Service megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású adósbesorolást.

"A leminősítés annak a reformpolitikának ad támogatást, amelyek eredetileg is befektetési kategóriába emelte Magyarországot" - fogalmazott Charles Robertson. A Reuters Budapestről keltezett anyagában utalt arra, hogy Magyarország a múlt héten a Nemzetközi Valutaalaphoz fordult készenléti hitelt kérve, miután a forint árfolyama rekordmélységbe zuhant az euróval szemben. Charles Robertson ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta a brit hírügynökségnek, hogy az IMF-megállapodás múlt heti bejelentése már nem tudta megakadályozni leminősítést, mert túl későn jött. A Moody′s leminősítése ugyan nem volt váratlan, csak az időzítése - tette hozzá. Úgy vélte, Magyarország számára az jelenthetne kiutat, ha az EKB és az IMF közös akcióval tenne lépéseket az euróövezet stabilizálására.