A Standard&Poor′s durván megfenyegette az Egyesült Államokat

Külföld - 2011-07-15

Az amerikai államadósság felső határának emeléséről folyó elkeseredett viszály a csúcspontja felé tart - írja a Financial Times Deutschland. Barack Obama elnök ugyanis a Fehér Házban csütörtökön tartott eredménytelen találkozó után ultimátumot intézett a kongresszusi csúcsvezetőkhöz, hogy maximum 36 órán belül álljanak elő megegyezéssel.

A Standard&Poor’s közben figyelmeztetett: 50 százalék az esélye annak, hogy 3 hónapon belül leminősíti az ország besorolását.

A brit lap németországi kiadása pénteken amerikai médiajelentésekre hivatkozva szerint  Különben Obama visszarendeli őket hét végén a Fehér Házba újabb találkozóra. Maga az elnök pénteken sajtóértekezletet akar tartani Washingtonban.

 

Pénteken egyébként e héten először nem lesz további tárgyalási forduló, ám Obama és munkatársai "készenlétben" állnak arra az esetre, mihelyt  megállapodás jönne létre. Közben újabb amerikai hitelminősitő fokozta a nyomást Obamára és az amerikai Kongresszusra. A Standard&Poor’s ugyanis csütörtökön közölte, hogy a következő három hónapon belül legalább 50 százalékos valószínűséggel leminősíti az Egyesült Államok hosszú távú hitelképességét.  A hét elején már a Moody,s amerikai hitelminősítő is azzal fenyegetőzött, hogy a konfliktus miatt megvonja az Egyesült Államok "AAA" top minősítését.

A hitelminősítő az amerikai gazdaság jövőjét illetően továbbra is pesszimista, hiszen a kilátásokat negatív tartományban tartotta. A S&P lépését egyébként éppen az elhúzódó tárgyalásokkal indokolta.

 

A The Wall Street Journal szerint azonban az S&P bizalmasan arról tájékoztatta az amerikai törvényhozókat, hogy abban az esetben is fontolóra venné a leminősítést, ha az USA rendben törleszti az adósságát, de nem fizeti ki a szociális juttatásokat. A leminősítés várhatóan kisebb-nagyobb bizonytalanságot okozna a nemzetközi pénzpiacokon, azonban igazán drámai hatásokkal akkor kellene számolni, ha leállítanák a kötvénytulajdonosok felé történő törlesztést is. Ez a fajta csőd a nemzetközi pénzpiacokon még súlyosabb következménnyel járna, mint amilyet a Lehman Brothers 2008-as öszszeomlása okozott.

Szerző: FTD - Világgazdaság Online