A svédek szerint náluk épül az Európai Neutronkutató Központ

Külföld - 2009-06-04

Még versenyben van Debrecen és Bilbao is a több mint egymilliárd euró beruházást jelentő Európai Neutronkutató Központ (ESS) helyszínének kiválasztásában, annak ellenére, hogy a szintén pályázó svéd projekt honlapján már a svédországi Lundot hirdették ki győztesnek.

A helyszínről szóló döntés legkorábban a június végi versenyképességi tanácsülésen születhet meg, ezért az ESS Magyar Nemzeti Tanácsának elnöksége szerint aki ezzel ellentéteset állít, illetve eldőlt versenyről beszél, szándékosan félrevezeti a nyilvánosságot, és tisztességtelen versenyelőnyre kíván szert tenni – közölte az elnökség  nyilatkozatában.

 

A svéd pályázati projekt honlapja múlt pénteken tette közzé, hogy az európai kutatási miniszterek csütörtöki informális tanácskozását követő vacsorán született döntés értelmében a svédországi Lundban épülhet meg a világ egyik legnagyobb tudományos beruházása, az ESS (European Spallation Source). Az ESS Magyar Nemzeti Tanács arra kéri a döntéshozatalban résztvevő tagállamokat, az EU döntéshozóit, valamint a cseh elnökséget, hogy biztosítsák az átlátható, az Európai Unió értékrendjének megfelelő döntéshozatali folyamatot, és segítsék az európai adófizetők pénzét kímélő döntés megszületését.

 

A magyar nyilatkozat utal arra, hogy jelenleg minden kutatási nagyberendezés az Elbától nyugatra működik. Egész Európa kutatásfejlesztési lehetőségeit, ezáltal a világpiaci versenyképességet határozza meg az, hogy miként lehet az EU területén egyenletesen eloszló tudáshoz a megfelelő tudományos nagyberendezéseket is egyenlően hozzárendelni. Különösen fontos ez akkor, amikor a tudás szabad áramlása az EU ötödik szabadságjogává vált – olvasható a nyilatkozatban.

 

Az európai alapkutatást (ESFRI) és az európai energiakutatást (SET-P) segítő közel 100 tervezett nagyberendezés egyenként legalább egymilliárd euróba kerül. Mindegyik finanszírozásban több, de nem minden tagállam vesz részt. Az ESS, amelyre Debrecen is pályázik, a listákon lévő berendezések között az első, ezért a későbbi döntések számára is precedensértékű az, hogy az európai normák szellemében születik-e meg a végső döntés. A nyilatkozatban megjegyzik azt is, hogy a döntéshozóknak a tudományos kiválóságot, a költséghatékonyságot és a tudományos infrastruktúra Európán belüli kiegyenlítődésének elvét egyszerre kell figyelembe vennie. Az ESS Magyar Nemzeti Tanács hisz abban, hogy a magyarországi projekt megfelel ezeknek az elveknek – áll a nyilatkozatban.