A világ tömegtájékoztató eszközei - eltérő irányultságaiknak megfelelően - nagyon eltérő véleményeket fogalmaztak meg szerdán a magyarországi események okairól, jellegéről és várható következményeiről, de két dologban többé-kevésbé egyetértettek: elítélték a randalírozást, és elvetették a mostani erőszakos tüntetések és az 56-os forradalom közti párhuzamot.
A CNN kommentárja szerint, az utcai erőszakot leszámítva, van valami pezsdítő, felvillanyozó abban, ahogyan a magyar közvélemény reagált ezen a héten a miniszterelnöknek arra vallomására, hogy kormánya nem mondott igazat. Az amerikai hírtelevízió londoni szerkesztőségének kommentátora szerint a közfelháborodás azt jelzi: a magyar választók mostanáig valószínűleg elhitték, hogy Gyurcsány Ferenc kormánya igazat mondott, amit "sokan minősíthetnének naiv feltételezésnek".
Talán cinikus a megállapítás, de tény: világszerte is alig van állami vezető, aki joggal állíthatná magáról, hogy sohasem esett folt a becsületén - írja Barry Neild hírmagyarázó, hozzátéve, hogy "ez a tény talán csak most kezd derengeni a fiatal magyar demokrácia polgárainak". Mindazonáltal leszögezi: az a tény, hogy Magyarországon könnyen lepleződnek le a valótlanságok, voltaképpen jó bizonyítványt állít ki egy olyan országról, amely csak 1990-ben tartotta első (szabad) választásait.
Az egyik legtekintélyesebb amerikai lap, a konzervatív The Wall Street Journal arra figyelmeztetett európai kiadásának (WSJE) szerdai vezércikkében, hogy "lázadással nem lehet eltávolítani egy megválasztott vezetőt". "Magyarország miniszterelnöke nem az első politikus, aki hazudik megválasztása érdekében, s akit azután a kiábrándulás miatt le akarnak mondatni a dühös szavazók. Ám a modern európai demokráciákban egy apró kisebbség erőszakos lázadása nem legitim módszer egy választott vezető eltávolítására, függetlenül attól, hogy ezt a választási győzelmet mennyire csúfították el a hazugságok" - szögezi le az újság.
A legnagyobb brit konzervatív napilap, a The Daily Telegraph "Egy őszinte magyar" című szerkesztőségi elemzésében azt írta: Nyugat-Európában a választók meglepődhetnének azon, hogy Magyarországon zavargások törnek ki, mert a miniszterelnök bevallotta, hogy hazudott. Végül is ez az, amire politikusaink részéről számíthatunk - áll a tekintélyes jobboldali brit lapban. Gyurcsány Ferenc "brutális nyíltsága" felháborodást okozott, ám Gyurcsány mégis szívességet tett Magyarországnak és az egykori kommunista Európa egészének azzal, hogy felhívta a figyelmet elitjeik leplezetlen hatalmi visszaéléseire. Lehet, hogy ezen "árulásáért" állásával fog fizetni, őszinteségének azonban ösztönzésként kell szolgálnia a politikusok számára, hogy egyenesen beszéljenek a választókkal, amikor a korábban ellazsált reformokkal kell szembenézni - áll a The Daily Telegraph szerdai elemzésében.
A liberális irányzatú Financial Times szerint Gyurcsánynak nem szabad a zavargók miatt távozásra kényszerülnie, mert sürgős feladata a magyar gazdaság rendbetétele. Korántsem ő az egyetlen magyar politikus, aki hazudott a gazdaságról; a Fidesz sem volt jobb a választási kampányban, sőt még több költekezést és még kevesebb adót ígért, mint a szocialisták - áll a Financial Times szerdai értékelésében.
A Le Figaro című konzervatív francia lap szerkesztőségi cikke szerint elsősorban a szocialista miniszterelnök trágársága sokkoló, amelyből kitűnik, hogy a "szovjet iskolában nevelkedett egykori apparatcsikok nem tudják elrejteni a választók iránti megvetésüket és nem akarnak felhagyni a politikai cinizmussal". A kiszivárogtatott beszéd mindenestre nyilvánvalóvá tette Magyarország gazdasági helyzetének súlyosságát, és megkönnyítette a megszorító intézkedések bevezetését - tette hozzá a lap elemzője.
A Le Monde című baloldali-liberális francia napilap szerint Gyurcsány lemondása önmagában nem jelentene tragédiát, ha nem a szélsőjobboldallal flörtölő, a reformok visszavonását sürgető, demagóg programot hirdető Orbán Viktor jelentené vele szemben az alternatívát. Ugyanakkor a lap megszólaltatott egy szakértőt, Jean-Yves Camus-t, a párizsi Stratégiai és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének (IRIS) kutatóját, akinek véleménye szerint még korai lenne azt mondani, hogy a Fidesz felhasználja céljai érdekében a szélsőjobboldalt. Annyi szerinte is bizonyos, hogy Orbán pártja hasznot húz a történtekből.
"A jobboldal által távirányított zendülések Budapesten" címmel olvasható cikk a Libération című napilapban. A tavaszi választásokon vesztes magyar jobboldal a nagyon liberális politikát folytató Gyurcsány Ferenc óriási baklövésének köszönhetően tér vissza a politikai színtérre - véli a baloldali újság.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung című tekintélyes német konzervatív lap elutasította, hogy 1956-hoz hasonlítsák a mostani eseményeket. "Sem az országban kialakult helyzet, sem a randalírozók céljai nem hasonlíthatók az ötven évvel ezelőtti, hősies napokhoz" - írta. A FAZ szerint a Gyurcsány-kormány válságba jutott, amit azonban - mint fogalmazott - minden további nélkül túlélhet.
A liberális Frankfurter Rundschau kommentátora azt írta Gyurcsány zárt párttanácskozáson elmondott beszédéről: "ennyi őszinteség üdítően hathat", azonban még üdítőbben hathatott volna, ha a magyar kormányfő mindezzel választói elé lép.
Az ugyancsak liberális Süddeutsche Zeitung szerint az, ami most történik, egy kezdetben békés tüntetés jobboldali, radikális eszkalálódása. A Süddeutsche Zeitung annak a nézetnek adott hangot, hogy a mostani zavargásokat az elhatározott kemény intézkedések váltották ki, ugyanakkor azok "szellemi mozgatójának" Orbán Viktort és az általa vezetett Fideszt nevezte. (forrás: MTI)