Az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságának kezdeményezésére az uniós képviselőtestület saját kezdeményezésű jelentést készít a sajtószabadság minimumkövetelményeiről Európában - hangzott el azon a pódiumbeszélgetésen, amelyet Rajna-Pfalz tartomány brüsszeli képviselete rendezett kedd este a magyar médiatörvényről.
Göncz Kinga szocialista EP-képviselő, a pódiumbeszélgetés résztvevője a vitában kifejtette: a médiatörvény hatályba lépése óta a helyzet gyökeresen megváltozott a magyar sajtóban. A közmédiában uralkodó kormányzati túlsúly, a hatalommal szemben kritikus rádiók elhallgattatásának a szándéka, az atlatszo.hu elleni hatósági fellépés - mind-mind arról árulkodnak, hogy a jogszabállyal szemben hangoztatott fenntartásaink megalapozottak voltak - mondta Göncz Kinga.
A médiatörvényt nem lehet a magyarországi politikai környezettől elvonatkoztatva értékelni. A jogszabály része a független intézmények ellen indított kormányzati támadássorozatnak, amely az alkotmánybíróság jogosítványainak a megnyirbálásától kezdve, az adatvédelmi ombudsman posztjának a megszüntetéséig terjed - hangsúlyozta a vitában Göncz Kinga.
A képviselő kiemelte: a közmédia átalakításának eredményeként a hírek 80-85 százaléka ma a kormány és a kormánypártok dicséretét zengi, míg a maradék 15-20 százalékon a szinte kizárólag negatív színben feltüntetett demokratikus ellenzék osztozik. A média hatalom általi lerohanásának bizonyítékaként említette a képviselő a Klubrádió ellehetetlenítését célzó frekvenciapályáztatást, és az atlatszo.hu honlap ellen indított hatósági vizsgálatot. A kormánytól függő, egy párti médiahatóság, a média vezetőinek kiválasztását vezérlő kormányzati lojalitás és kontraszelekció együttesen jelentik a garanciát arra, hogy a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelménye meg ne valósulhasson - fejtette ki Göncz Kinga.
A pódiumbeszélgetésen szóba került, hogy mit tehetnek az európai uniós intézmények, különösen a közös vívmányok és jogszabályok betartatásáért felelős Európai Bizottság, az EU Alapjogi Kartájában foglalt szabadságjogok tiszteletben tartásának elősegítéséért. Göncz Kinga elmondta, hogy az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságának kezdeményezésére az uniós képviselőtestület saját kezdeményezésű jelentést készít a sajtószabadság minimumkövetelményeiről Európában. Az EP szocialista frakciójának döntése értelmében a jelentésnek a magyar képviselő lesz az árnyék raportőre.
A pódiumbeszélgetésen, amelyen részt vett a magyar médiahatóság képviselője is, a hozzászólók többsége osztotta a médiatörvényt övező általános aggodalmakat. Sajnálom, hogy egy magyar meghívott kérésére, a beszélgetés szervezői a helyszínen úgy döntöttek, hogy a média szabadságáról rendezett beszélgetésen elhangzott véleményeket a sajtó névvel nem idézheti - mondta a vitát követően Göncz Kinga.
Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja