Angela Merkel német kancellár meghívására pénteken délelőtt Berlinbe érkezett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A magyar kormányfő a repülőtérről rögtön a kancellári hivatalba ment, ahol vendéglátójával munkaebéd keretében tekint át a kétoldalú kapcsolatok helyzetét.
Tárgyalásokat folytatnak továbbá európai uniós ügyekről, az unió fejlődésének irányairól, különös tekintettel arra, hogy a jövő év első felében Németország tölti be az EU soros elnöki tisztségét. A magyar kormányfő tájékoztatni kívánja a kancellár asszonyt a jelenlegi magyarországi belpolitikai helyzetről is.
Az eredeti program szerint Gyurcsány Ferenc még az ebédet megelőzően találkozott volna Peer Steinbrück pénzügyminiszterrel, továbbá Matthias Platzeckkel, Brandenburg tartomány miniszterelnökével. Ezeket a találkozókat azonban a magyar fél - a miniszterelnöknek az otthoni belpolitikai helyzetből fakadó teendői miatt - csütörtökön lemondta.
Gyurcsány Ferenc délutáni berlini programja a tekintélyes Bertelsmann Alapítvány Európa Fórumán folytatódik. A tizedik ilyen jellegű fórumon számos európai ország állam- vagy kormányfője, illetve külügyminisztere vesz részt, napirendjén az Európai Unió jövőjével, az európai alkotmány kérdésével, továbbá az európai kül- és biztonságpolitikával összefüggő kérdések szerepelnek. A fórumot Merkel kancellár nyitja meg: mindenekelőtt az EU jövőjével kapcsolatos német elképzeléseket, valamint a német uniós elnökségi célkitűzéseket kívánja ismertetni.
Angela Merkel beszédéhez három miniszterelnök fűz korreferátumot, mégpedig Dominique de Villepin francia, Guy Verhofstadt belga és Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök. A magyar kormányfő ennek keretében értesülések szerint kifejti majd elképzeléseit az európai integráció további útjáról, valamint a közép-európai együttműködés kilátásairól is.
Ugyancsak hozzászól Merkel beszédéhez José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is. Előadását követően - az eredetileg tervezettnél korábban - Gyurcsány Ferenc a német fővárosból már kora délután hazautazik.
Gyurcsány Ferenc látogatásának napján a Berliner Zeitung brüsszeli tudósításában arról számolt be, hogy az Európai Bizottság - mint a lap fogalmazott - támogatja a magyar kormányt. A mérsékelten baloldali újság információi szerint a rekordméretű államháztartási deficit ellenére Magyarországnak semmifajta szankciókkal nem kell számolnia. Ellenkezőleg, a bizottság alapjában véve elégedett a kormány által elhatározott, szigorú takarékossági programmal, amely három éven belül a deficit egyharmaddal való csökkentését irányozza elő. Évek óta először a Gyurcsány-kormány tűnik kellően elhatározottnak arra, hogy betartsa az EU által szabott takarékossági feltételeket - idézte a lap az Európai Bizottság pénzügyi biztosához, Joaquin Almuniához közel álló forrásokat, amelyek szerint a testület hamarosan ennek megfelelő döntést hoz.
A Berliner Zeitung ugyanakkor beszámolt arról is, hogy az Európai Parlamentben több képviselő nem ért egyet ezzel a brüsszeli állásponttal. Közvetve ezt erősítette meg a liberális Süddeutsche Zeitung is, amely pénteki számában arról tudósított: az Európai Parlament konzervatív frakciójának képviselői kérdéseket készülnek feltenni a magyar kormánynak a Brüsszelnek jelentett deficitadatokkal kapcsolatban. A lap - parlamenti értesülésekre hivatkozva - közölte: e képviselők utána kívánnak járni annak a gyanúnak, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tudatosan hamis adatokat jelentett az Európai Uniónak. (forrás: MTI)