z Egyesült Államok Képviselőháza 89 milliárd eurós segélycsomagot hagyott jóvá Ukrajna, Izrael és Tajvan számára a több hónapos belső viszály leküzdésére. A szavazást 311-112 szavazattal fogadták el. Az Ukrajnának nyújtott segélyről szóló törvényjavaslat minden olyan módosítását, amely csökkentette volna a segélyt, a szavazás előtt elutasították.
Egy ritka szombati ülésen az Egyesült Államok Képviselőháza összeült egy sarkalatos döntés meghozatalára: az Ukrajnának, Izraelnek és Tajvannak szánt 89 milliárd eurós külföldi segélycsomag jóváhagyása.
Ukrajna kifogyott a fegyverekből, és arra figyelmeztetett, hogy ha nem kap többet szövetségeseitől, Oroszország nagy előrelépést tesz.
A helyzet egyre súlyosabbá válásával a kétpárti támogatás döntő jelentőségűvé vált, annak ellenére, hogy a republikánusok által ellenőrzött Házon belül több hónapos belső viszályok dúltak.
Kinek jó a segélycsomag?
A képviselőház elnöke, Mike Johnson bizonytalan helyzetbe került, és megpróbálja egyensúlyba hozni a keményvonalas republikánusok igényeit a szorongatott szövetségesek megsegítésének sürgető szükségletével.
A vezetést ért fenyegetések ellenére Johnson azonban előretört, felismerve a segélycsomag jelentőségét nemcsak Ukrajna, hanem Izrael és Tajvan számára is.
A képviselőház előirányzati bizottságának republikánusai azt mondták, hogy az Ukrajnának szánt segélycsomag teljes összegének több mint egyharmadát az amerikai hadsereg fegyvereinek és lőszerrendszereinek feltöltésére fordítják.
Az Ukrajna védelmére vonatkozó rendelkezéseken túlmenően pénzeszközöket is tartalmaz Izrael palesztin fegyveresekkel folytatott konfliktusára, valamint az indo-csendes-óceáni térségben szövetségeseinek támogatását Kína befolyásának ellensúlyozására.
A törvényjavaslat olyan intézkedéseket tartalmaz, mint a szankciók és a lefoglalt orosz javak Ukrajnának való esetleges átruházása, ami a külpolitikai kihívások sokrétű megközelítését tükrözi.
A keményvonalas republikánusok, akik aggódnak a növekvő államadósság miatt, és óvakodnak attól, hogy további belegabalyodjanak a külföldi konfliktusokba, erős ellenkezésüknek adtak hangot. Ellenvéleményük azzal fenyeget, hogy kisiklik Johnson erőfeszítései.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki tisztában volt országa apadó erőforrásaival, szenvedélyesen kért támogatást. Hasonlóképpen Izrael és Tajvan vezetői hangsúlyozták az időben történő segítségnyújtás fontosságát a regionális fenyegetésekkel szemben.
Forrás:Euronews.com