Az egyharmadára csökkentette az olasz szenátus létszámát és korlátozta a szerepét is a parlament alsóháza. Az alkotmányos reform megosztotta az olasz kormánypártot és az ellenzéket is.
A képviselőház 357 igen, 125 nem szavazattal és 7 tartózkodással elfogadta a MatteoRenzi vezette kormány alkotmányos reformcsomagjának újabb részét a kétkamarás parlament átalakításáról.
Ennek értelmében a következő parlamenti választásoktól kezdve a szenátus tagjainak a száma jelenlegi 315 fő helyett 100-ra csökken s az eddigi gyakorlattal ellentétben nem a szavazópolgárok választják meg őket, hanem 95-en a tartományok küldöttei lesznek, további öt szenátort pedig az államfő nevez ki.
A törvényhozási munka a 630 fős képviselőház kiváltsága lesz, a szenátus feladatai az alkotmányos reformok megszavazására és a nemzetközi megállapodások ratifikációjára korlátozódnak. A felsőház nem vesz részt többet a bizalmi szavazásokban sem. "Sikerült egyszerűsíteni az olasz politikát!" - kommentálta a voksolás eredményét MatteoRenzi miniszterelnök.
A parlamenti reformról a következő három hónapban a szenátusnak, majd ismételten a képviselőháznak is újra szavaznia kell. A Renzi-kormány 2016-ban népszavazással is meg akarja erősíteni a parlamenti reformot.