- Hét százalék körüli gazdasági növekedést tervez a kínai kormány erre az évre, a tavalyi 7,5 százalékhoz képest mérsékli a bővülés ütemének tervét, miközben növelni készül a kormányzati kiadásokat a lassulás kompenzálására - közölte Li Ko-csiang kínai miniszterelnök csütörtöki munkabeszámolójában az Országos Népi Gyűlés nyitónapjának plenáris ülésén.
A kínai gazdaság tavaly 7,4 százalékos növekedést produkált, ami az elmúlt 24 év legkisebb mértékű bővülése volt.
Li csaknem háromezer képviselő, a népfront több mint kétezer tagja és a meghívottak előtt, a pekingi népi gyűlés házában azt hangoztatta, hogy a nyomás erőteljes a kínai gazdaságon, amelynek fejlődését egyre nyilvánvalóbb módon terhelik a mélyen gyökerező problémák. Ezek között - jegyezte meg - vannak rendszerbeli, intézményi és strukturális gondok. 2015-öt kulcsfontosságú évnek nevezte a reformok minden területen történő elmélyítése szempontjából.
A reformok között a kormányfő külön szólt az állami vállalatokat érintőkről, a bankszektor és a pénzpiac liberalizálásáról, a fogyasztás növelésének szükségességéről, a piac szerepének növeléséről és a közepes jövedelmű országokat sújtó növekedési csapdahelyzet elkerüléséről.
2015-ben a költségvetési hiányt a GDP 2,3 százalékát kitevő 1,62 billió jüanra (2,74 milliárd dollár) tervezik, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal magasabbra, mint egy évvel korábban. A reálgazdaság növekedését ösztönző lépésként "strukturális adócsökkentésekre" lehet számítani.
Az árreform keretében Kína a fix, rögzített hatósági árak közül mind többet szeretne piaci árak közé "engedni". Leginkább azokat a termékeket és szolgáltatásokat, amelyek megállhatják a helyüket a versenyben. Li például ezek között megemlítette a gyógyszeripari termékek többségét. A reform ki fog terjedni a villanyáram-, a víz- és a lakossági gázszolgáltatásra, a mezőgazdasági célú vízfelhasználásra. A lépéseknek, mint mondta, az energiatakarékosságot és a környezetvédelmet kell szolgálnia.
Peking ösztönözni kívánja a magánbefektetéseket a kis- és közepes méretű bankok és más pénzügyi intézmények létrehozásában. Az is elhangzott, hogy a vidéki hitelszövetkezetek rendszerét fenn kívánják tartani.
A kínai nemzeti valuta árfolyamáról Li Ko-csiang annyit mondott, hogy "kiegyensúlyozott szinten" kívánják tartani, de szabadabb mozgást engednek neki. Egyúttal folytatják erőfeszítéseiket konvertibilitása érdekében és elterjesztését a nemzetközi elszámolási rendszerben.
Kína a súlyosan környezetszennyező nehézipar visszafogására, a túltermelés visszaszorítására készül és a gyáripar fejlesztését tűzte ki célul. Ezzel kapcsolatban a munkabeszámoló kiemelte a "Made in China 2025" programot, amelynek lényege a hatékony, modern, megújuló technológiák alkalmazásával, új fejlesztések révén környezetbarát, versenyképes, minőségi termékek előállítása.
A kormány tőkével, e célra létrehozott alapokkal támogatni kívánja a nem kormányzati beruházásokat, be szeretné vonni a magántőkét az infrastrukturális beruházásokba, s közelebbről nem részletezett módon folytatná a vasútfejlesztés finanszírozásának reformját is.
Az állami vállalatoknak pontosan meg kell határozni a feladatukat, az új alapításúak esetében pedig próbaidőre van szükség annak kiderítésére, hogy piaci körülmények között hogyan állják meg a helyüket - hangzott el. Helyenként magántőke-befektetőknek is részesedést ajánlanak majd az állami cégekben. Átalakítások várhatók az energia ágazatban, az elektromos áram-, az olaj- és a gázszektorban.
Li Ko-csiang a tervek között a tavalyi 3,5 százalékos előirányzat után évi 3 százalék körüli inflációt említett, több mint 10 millió új (városi) munkahely megteremtését célozta meg, megemlítve, hogy a városi munkanélküliség nem nőhet 4,5 százalék fölé. Programjában a külkereskedelmi forgalom hatszázalékos bővítését irányozta elő, a jövedelmek növelését ígérte a gazdaság teljesítményével arányosan, továbbá a károsanyag-kibocsátás csökkentését is fontos feladatként határozta meg.
A kormányfő szólt a folyók, az erdők, a termőföldek és a levegő, vagyis a környezet védelmének sürgető feladatiról, a szénfelhasználás szigorú visszafogásáról is.