Az új tanügyi törvény ellen tüntetnek Romániában

Külföld - 2010-10-29

Elfogadta a román kormány az új tanügyi törvényt október 28-án, melynek értelmében az óvoda utolsó éveire is kiterjed a tankötelezettség, és a kisebbségi tanulók után több támogatást kapnak az iskolák - olvasható a dunatv.hu-n. Mivel a tanárok szerint az új oktatási törvény miatt több száz állás szűnik meg, Kolozsváron tüntettek a köztársasági elnök, a kormányfő és az oktatási miniszter lemondását követelve.

Romániában ezentúl az iskolakötelezettség kiterjed az óvoda utolsó éveire is, akik pedig nem járatják iskolába gyermekeiket, azokat akár 1750 eurós bírság is kiszabható, a kisebbségi tanulók után pedig több támogatást kapnak az iskolák - többek között ezt tartalmazza az október 28-án elfogadott új román oktatási törvény. Így az új tanügyi törvény szerint a magyar tanulók alternatív tanrendet kapnak, hogy könnyebben sajátíthassák el a román nyelvet.

Amint arra a kitekinto.hu emlékezetett: a román kormány felelősségvállalással, vagyis a szokásos eljárást kikerülve kívánta véghezvinni a közoktatást és az egyetemi oktatást szabályozó, valamint a pedagógusok statútumát tartalmazó törvénytervezetet. Ebben szigorították a kötelező oktatást, és az iskolai felméréseket, így az elemi oktatás öt és kilencedik osztály között szervezik, és kétévenként különböző felméréseken vesznek részt. A második osztály végén az írás-olvasás és a matematikai készségeket mérik, a negyedik osztály végén nemzetközi szintű felmérésekben használt alapkompetenciák elsajátítását ellenőrzik, a hatodik osztály után pedig transzdiszciplináris értékelést szerveznek az iskolák nyelv és kommunikáció, valamint matematika és tudományok terén. A középiskola a jelenlegi négy helyett három osztályosra csökken, az érettségi tárgyak száma ugyanannyi, mint jelenleg, a román, magyar, idegen nyelv és számítógépes ismereteken kívül a végzősök profiltól függően még két tantárgyból vizsgáznak.

Kedvező az új oktatási törvény a nemzeti kisebbségek számára, mivel minden szinten és minden iskolatípusban biztosítja az anyanyelvű tanulást, abban az esetben pedig, ha a kisebbségi diák csak lakhelyétől távol tud anyanyelven tanulni, támogatásban részesül. Az intézményvezetésben a kisebbségi diákok létszámával arányosan vesznek részt kisebbségi képviselők. Pozitív diszkriminációt alkalmaznak a kisebbségi óvodák, iskolák alapfinanszírozása tekintetében, ami azt jelenti, hogy a többségi intézményekhez képest emelt fejkvótát biztosítanak ezeknek, figyelembe veszik a nyelvi, földrajzi elszigeteltséget, valamint az esetleges alacsony diáklétszámot. A román nyelv és irodalom kivételével minden tantárgyat, tehát a földrajzot és a történelmet is, minden szinten magyarul tanulják, ellenben kötelezően ismertetni kell románul is a földrajzi elnevezéseket, a tantervek megegyeznek a többségi oktatásban használatossal, a tankönyveket pedig románból fordítják. Az oktatási törvény a felsőfokú képzésben lehetőséget biztosít önálló karok, tanulmányi vonalak létrehozására a nemzeti kisebbségek anyanyelvén, és biztosítja a kisebbségi nyelven oktató tagozatok számára az arányos képviseletet az egyetemek vezetőségében.

Az új tanügyi törvény kihirdetését követően tüntetésbe kezdtek a tanárok Kolozsváron, szerintük ugyanis több száz állás szűnik meg a változásokat követően. Elsősorban a köztársasági elnök, a kormányfő és az oktatási miniszter lemondását követelték, de a tanügyi szervezetek nem csak oktatási törvény, hanem a közszférában dolgozókat érintő bértörvény és a nyugdíjtörvény ellen is tiltakoznak.

(Forrás: dunatv.hu, kitekinto.hu)

(www.edupress.hu)