Az utóbbi évek legnagyobb vihara érte el pénteken a Brit-szigeteket. Péntek estig az orkánnak egy halálos áldozata volt, a szélvihar országszerte jelentős fennakadásokat okozott a közlekedésben és az áramellátásban.
A nap folyamán Észak-Írországban és Skóciában is 160 kilométer/órát meghaladó sebességű széllökéseket észleltek a mérőállomások.
Az Ír Köztársaság északi részén, Raphoe kisvárosban egy férfi életét vesztette, amikor a szélvihar egy fát döntött autójára.
A vihar miatt a brit és az ír repülőtereken péntek estig 1070 járatot töröltek; ez a két ország teljes napi menetrendszerű légiforgalmának 20 százaléka.
A járattörlések a hatósági becslések szerint 150 ezer utast érintettek.
Csaknem az összes pénteki járatot törölték a skóciai főváros, Edinburgh, a legnagyobb skót város, Glasgow, valamint az észak-írországi főváros, Belfast nemzetközi repülőterein is.
Edinburgh repülőterén a törléstől nem érintett ritka kivételek között volt a Ryanair Budapestről érkező reggeli gépe, de ez a járat is csak a második kísérletre tudott leszállni a skót fővárosban.
Közösségimédia-felületeken látható egy videófelvétel, amely a Budapestről Edinburghba érkező péntek reggeli Ryanair-járat második, sikeres leszállási kísérletét mutatja. A felvételen jól látszik, hogy a Boeing 737-es másodszorra is csak küszködve, a viharos oldalszélnek erősen ellentartva tudott leszállni.
Töröltek a vihar miatt számos kompjáratot is Észak-Írország, az Ír Köztársaság és Nagy-Britannia között.
A vörös riasztást Skóciában péntek estére feloldotta a meteorológiai szolgálat. John Swinney skót miniszterelnök azonban az edinburghi kormány ülése utáni nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a vihar még korántsem ért véget, és továbbra is erősen ajánlott az elővigyázatosság.
Swinney azt kérte a lakosságtól, hogy lehetőség szerint senki ne induljon hosszabb utazásra, mert a vörös riasztás feloldása ellenére még éjszaka és szombat reggel is erős szél várható.
Judith Ralston, a BBC médiatársaság meteorológiai hírszolgáltatásának vezető szakértője pénteken úgy fogalmazott, hogy ilyen erejű vihar "nemzedékenként egyszer" éri el a Brit-szigeteket.