Brutális merénylet rázta meg Németországot, ismét forró téma lett a bevándorlás kérdése

Külföld - 2025-01-24

Szerdán a bajorországi Aschaffenburgban egy 28 éves afgán bevándorló halálra késelt egy 2 éves kisfiút és egy 41 éves férfit. Az eset után Friedrich Merz, a február 23-i választások megnyerésére legesélyesebb CDU/CSU kancellárjelöltje csütörtökön a bevándorláspolitika drasztikus szigorítását jelentette be, amelynek keretében a belső határoknál minden illegális bevándorlót visszafordítanának. A kancellárjelölt elképzeléseit rögtön számos kritika érte – írja a Tagesschau.de.

Olaf Scholz kancellár a bajorországi hatóságok felelősségét firtatta a történtekkel kapcsolatban. A 28 éves elkövető ugyanis már többször volt büntetve erőszakos cselekményekért, pszichés beteg, továbbá már el kellett volna hagynia az országot.

Nyilvánvalóak a végrehajtási hiányosságok, különösen ebben az esetben a bajor hatóságoknál

– jelentette ki a kancellár. Bajoroszágot a CSU vezeti, amely a CDU-val együtt a választások megnyerésére legesélyesebb párt.

Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminiszter szintén Bajorország felelősségére mutatott rá, amennyiben a kitoloncolást nekik kellett volna végrehajtaniuk.

Friedrich Merz csütörtöki bejelentéseit a kormányzó szociáldemokrata SPD oldaláról több kritika is érte. Rolf Mützenich, a párt frakcióvezetője szerint Merz elképzelése, hogy a belső határoknál fordítsák vissza a menedékkérőket, nemzetközi jogba ütközik.

Anke Rehlinger, Saar-vidék szociáldemokrata miniszterelnöke azt mondta, közös európai migrációs politikára van szükség, a nemzeti különút nem járható. A megoldás a külső schengeni határok jobb védelme, nem a schengeni vívmányok visszafordítása.

A német rendőrszakszervezet eközben arra figyelmeztetett, hogy

praktikusan nem végrehajtható, hogy a német szárazföldi határokat teljes egészében ellenőrizzék,

és onnan mindenkit visszaküldjenek, akinek nincsenek érvényes belépési papírjai.

Belső határaink hossza 3800 kilométer. A határellenőrzés jelenlegi működésével a megvalósíthatóság határán vagyunk

– nyilatkozta az egyik szakszervezeti vezető, hozzátéve, hogy nem több száz, hanem több ezer rendőrre lenne még szükség.

A Bűnügyi Nyomozók Szövetségének (BDK) elnöke, Dirk Pegelow a különböző szövetségi és tartományi szintű hatóságok közötti „felelősségi ping-pongot” bírálta. Szerinte a vita „az áldozatok hozzátartozói számára nehezen érthető folyamat”. Jobb együttműködésre van szükség a biztonsági hatóságok között, valamint a szociális hatóságokkal és a pszichoterapeutákkal, különösen a mentális problémákkal küzdő bűnelkövetők és erőszakos elkövetők esetében – jegyezte meg.