Cikkek a Sargentini-jelentés kapcsán felszínre került uniós megosztottságról

Külföld - 2018-09-12

A Sargentini-jelentés kapcsán felszínre került uniós és néppárti megosztottságról, valamint a magyar kormány körüli konfliktusnak az uniós politika előterébe kerüléséről cikkeztek nyugat-európai lapok szerdán.

A Financial Times brit üzleti napilap szerkesztőségi cikke indokoltnak nevezte az uniós szerződés 7. cikke szerinti eljárás megindítását Magyarországgal szemben, egyebek mellett a pluralizmus és a sajtószabadság szisztematikus lebontása miatt. Az írás szerint az EU-nak hatékonyabb eszközöket kell találnia arra, hogy megbirkózzon az önfejű államokkal, ilyen lehet például a regionális fejlesztési alapok visszatartása. A cikk szerint Emmanuel Macron francia elnöknek igaza van abban, hogy az Európai Néppárt nem támogathatja egyszerre Angela Merkel német kancellárt és Orbán Viktor kormányfőt.

Mehreen Khannak, a brit napilap újságírójának írása szerint "Orbán drámája" oldalvonalra helyezi Jean-Claude Juncker uniós bizottsági elnök évértékelő beszédét. Mint írta, a Magyarországról szóló jelentés vitáját megelőzően az Európai Néppárt képviselői együttműködésre kérték a magyar kormányfőt, aki viszont nem volt hajlandó kompromisszumra.

Ennek eredménye az lesz, hogy jobbközép pártcsaládjának tagjai tömegesen fogják megszavazni a kormányát bíráló jelentést - írta a szerző.

A Politico című brüsszeli hírportál szerint Orbán Viktor fokozatosan elveszti szövetségeseit, és az, hogy ellene fordulnak olyan prominens néppárti tagok, mint Sebastian Kurz osztrák kancellár, erőteljes üzenetet küldhet más jobboldali potenciális "bajkeverőknek" is.

A keddi vita jellege olyan volt, mint amilyet Oroszország, Kína vagy Irán lépéseiről szoktak folytatni. Most azonban Orbán Viktor, egy uniós tagország vezetője ellen fordult, akinek egy tavaszi felmérés szerint a választói támogatottsága közel kétszer akkora, mint az Angela Merkel vezette kormányzó koalíciónak, vagy Emmanuel Macron francia elnöknek - áll a cikkben.

A La Libre Belgique című belga napilap szerint Orbán hajthatatlansága miatt nyugtalanság uralkodik a magyar kormánypárt európai pártcsaládjában. A vita és a szerdán megszavazásra váró jelentés ugyanis rávilágít az EPP-n belüli ellentmondásokra és identitásválságra.

A Néppárt képviselőinek többsége készen áll arra, hogy "Európa bajkeverőjének kezére csapjon" - fogalmozott a szerző, aki szerint a szavazás kimenetelétől függetlenül Orbán Viktor továbbra is hajthatatlan marad, és az is előfordulhat, hogy elfogadja az osztrák Heinz-Christian Strache, a Szabadságpárt elnökének javaslatát egy új pártcsalád alapítására.

A francia lapok közül a balközép Le Monde úgy ítélte meg, hogy "ritka erőszak" mutatkozott meg a precedenst teremtő parlamenti vitában.

Orbán Viktort, aki sem a hangvételen, sem a tartalmi mondanivalón nem volt hajlandó változtatni, gyakorlatilag senki nem támogatta néhány szélsőjobboldali és euroszkeptikus képviselőn kívül - írt a Le Monde. A lap úgy látja, hogy az európai szélsőségek erősödése, valamint a Chemnitzben történtek miatt megváltoztak az erőviszonyok a néppárti frakcióban, és ha a jobboldali képviselők is megszavazzák a hetes cikkely alkalmazását, nehéz lesz Orbánt a pártban tartani.

A Libération is úgy látja, hogy a szavazás valódi tétje az, hogy "Orbán Viktort magára hagyják-e az Európai Néppárton belüli barátai, akik eddig következetesen védték egy antiszemita, eurofób és idegengyűlölő illiberális demokrácia felépítésében". Mindazonáltal a baloldali lap szerint "lehetséges meglepetés, ha nem is valószínű".

A legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera szerint akármi is legyen a szerdai szavazás eredménye, az "Orbán-ügynek tartós mellékhatásai" lesznek az európai és az olasz belpolitikában is. A lap hangsúlyozta, hogy az EP-szavazáson Magyarországgal szembehelyezkedő Öt Csillag Mozgalom elsősorban saját szövetségesétől, a Ligától határolódik el, így próbálva erősíteni fokozatosan gyengülő szavazóbázisát.

A római Il Messaggero szerint Orbán Viktor az "európai szuverenisták kiáltványát" mondta el az EP-ben, a volt amerikai elnöki tanácsadó Steve Bannon nézeteit ismételve. Az olasz lap azt írta, hogy a politikai harc tétje Európa túlélése, de ezt éppen az Orbán és Salvini hirdette külső és belső határvédelem biztosíthatja.

A kizárólag politikai elemzéssel foglalkozó Il Foglio úgy látta, hogy az "Orbán-teszt" olyan politikai játszma, amelyből senki nem tud kimaradni Európában.

Az Európai Parlamentben olyan "műsor" kezdődik, amely felfedi az EU mély álszentségét - írta a konzervatív spanyol ABC publicistája a lap internetes oldalán. Szerinte a Sargentini-jelentés vádjai ideológiai alapúak és jogi szempontból homályosak, a dokumentumot az európai parlamenti baloldal készítette, mert nem tetszik nekik Orbán politikája.

Az Orbán elleni "szociáldemokrata autodafé" tükrözi az új, ultrajobboldalinak vagy populistának nevezett jobboldal lendületével szemben érzett általános pánikot - jegyezte meg.

"A posztszocialista kelet és az unió nyugati része közti harccá próbálta változtatni Orbán a vitát" - írta a liberális szlovák Sme kommentátora, Zuzana Kepplová.

A baloldali pozsonyi Pravda kommentárírója, Peter Javurek szerint Orbán Viktor nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy bosszút forralnak Magyarország ellen az Európai Parlament bevándorlást támogató képviselői.

Ami rosszabb, hogy nem azért teszi ezt, mintha nem tudná, hogyan állnak a dolgok, hanem azért, hogy egy olyan hazugságot terjesszen, amely növeli bizalmatlanságot a nyilvánosságban az EU projektjével és értékeivel szemben - tette hozzá.