Jelentős visszaeséssel csaknem háromévi mélypontra süllyedtek a brit gazdaság aktivitási mérőszámai, elsősorban a szolgáltatási szektor gyengülő teljesítménye miatt. Szakértők szerint az új mutatók recessziót valószínűsítenek.
Az S&P Global pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) pénteken ismertetett közös felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) szeptemberben 46,8-ra csökkent az augusztusban kimutatott 48,6-ról.
A koronavírus-járvány idején mért visszaesésektől eltekintve ez volt 2009 márciusa - vagyis a globális pénzügyi válság recessziós időszaka - óta a brit kompozit BMI legmeredekebb havi csökkenése.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának gyengülését jelzik, vagyis a 46,8-as előzetes szeptemberi kompozit adat a brit üzleti szektor teljesítményének gyorsuló ütemű visszaesésére vall.
Az S&P Global a szeptemberi BMI-felméréshez fűzött helyzetértékelésében kiemelte, hogy a kompozit aktivitási index 32 havi mélyponton jár.
A brit hazai össztermék (GDP) 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor mutatta a szeptemberi kompozit BMI-indexen belül a leggyengébb lendületet: az ágazat aktivitási mérőszáma az augusztusi 49,5-ről 47,2-re csökkent ebben a hónapban.
A feldolgozóipar BMI-mutatója valamelyest javult a kompozit átlagon belül: a pénteken ismertetett felmérés szerint szeptemberben 44,2-re emelkedett az augusztusi 43,0-ról, de így is a gyáripar aktivitásának gyengülését jelzi.
A felmérésbe bevont vállalatok mindenekelőtt a megélhetési és a hitelköltségek emelkedését nevezték meg az aktivitás markáns gyengülésének fő okai között.
Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence üzleti főközgazdásza az előzetes szeptemberi felméréshez fűzött elemzésében közölte: a kiábrándító BMI-adatok azt jelzik, hogy egyre valószínűbb a recesszió kialakulása a brit gazdaságban.
Williamson szerint a kibocsátási részindexek meredek visszaeséséből arra lehet következtetni, hogy a brit hazai össztermék értéke negyedéves összevetésben mérve jelenleg 0,4 százalékot meghaladó ütemben csökken.
A brit gazdaság teljesítményének visszaesését már konkrét adatok is jelzik.
A brit statisztikai hivatal (ONS) minapi első becslése szerint váratlanul nagy mértékben, 0,5 százalékkal csökkent a brit GDP-érték júliusban az előző hónappal összevetve.
Júniusban még 0,5 százalékos havi GDP-növekedést mértek a brit gazdaságban, és az elemzői előrejelzések átlaga júliusra is csak 0,2 százalékos havi összevetésű GDP-csökkenést valószínűsített.
A brit gazdaság közelgő recesszióját londoni elemzőházak is valószínűsítik.
Az egyik tekintélyes londoni gazdasági elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) a legutóbbi GDP-becslés ismertetése utáni gyorselemzésében kiemelte: az elmúlt fél évben július volt a harmadik olyan hónap, amikor csökkent a brit hazai össztermék, és a brit gazdaság rövid távú kilátásai is gyengék, nem utolsósorban a magas jegybanki kamatszint miatt.
A ház közölte: ebben a környezetben azzal számol, hogy a brit gazdaság az idei utolsó és a jövő évi első negyedévben enyhe recesszióba kerül.
A gyenge gazdasági teljesítményre a Bank of England is reagált: szeptemberi kamatdöntő ülésén 2021 decembere óta először nem emelte - vagyis az eddigi 5,25 százalékon hagyta - alapkamatát.
A brit jegybank előzőleg tizennégy kamatemelést hajtott végre egymás után az inflációs nyomás enyhítése végett.