Donald Trump megtiltotta két volt munkatársának, hogy megjelenjenek egy képviselőházi meghallgatáson

Külföld - 2019-09-17

- Donald Trump amerikai elnök hétfőn megtiltotta két volt munkatársának, hogy megjelenjenek a képviselőház igazságügyi bizottságának keddi meghallgatásán.

A demokrata többségű képviselőház igazságügyi bizottsága dönt majd arról, hogy megindítják-e a Trump felmentésére irányuló alkotmányos eljárást (impeachment).

Pat Cipollone, a Fehér Ház tanácsadója a képviselőházi bizottság elnökéhez, Jerrold Nadlerhez küldött levelében közölte: az elnök Rick Dearborn volt kabinetvezető-helyettesnek és Rob Porter volt személyzeti titkárnak rendelte el, hogy ne jelenjen meg a meghallgatáson. A levél részleteit az amerikai sajtó nyilvánosságra hozta

A tanácsadó arra is felhívta a bizottság vezetőjének figyelmét, hogy az igazságügyi minisztérium állásfoglalása szerint "Dearborn és Porter teljes mértékben mentességet élvez a kongresszusi meghallgatások alól az elnök számára végzett munkájukat illetően".

Cipollone arról is tájékoztatta Nadlert, hogy Corey Lewandowski, aki Trump 2016-os elnökválasztási kampányának munkatársa volt, megjelenhet a képviselőházi meghallgatáson, ám nem nyilatkozhat azokról a megbeszéléseiről, amelyeket Donald Trumppal folytatott az elnökké választása után.

Nadler "sokkolónak és veszélyesnek" minősítette, hogy Trump élt a mentességre vonatkozó kitétellel.

A bizottság arról az epizódról faggatná a három beidézett volt munkatársat, amelyről korábbi kongresszusi meghallgatásán Robert Mueller tett említést. Mueller azt állította, hogy Trump megpróbált nyomást gyakorolni a korábbi igazságügyi miniszterre, Jeff Sessionsre az oroszokkal történt vélelmezett összejátszásról folyó vizsgálat ügyében.

Mueller vezette azt a különleges bizottságot, amely Trump 2016-os kampányának munkatársai és oroszok közötti esetleges összejátszást próbálta meg feltárni, továbbá azt vizsgálta, hogy Trump már elnökként próbált-e nyomást gyakorolni az igazságszolgáltatásra. Az összejátszással kapcsolatban a vizsgálat arra jutott, hogy Trump és csapata előnyt remélt ugyan az orosz hackertámadástól, de nem állapította meg, hogy a republikánus jelölt és stábja együttműködött volna az orosz kormánnyal. Az igazságszolgáltatás akadályozásával kapcsolatban pedig a Mueller-jelentés azt írja, hogy 10 olyan eseményt rögzítettek, amikor az elnök akadályozhatta az igazságszolgáltatást, de a jelentés nem állapítja meg, hogy Trump törvényt sértett, mert ezt hivatalban lévő elnök esetében csak a törvényhozás mondhatja ki.