A The Economist szerzője szerint a magyarországi cégek irányítása kapcsán nem árt az óvatosság. A cikk a Magyar Telekom negyedéves jelentését hozza fel példaként.
A The Economist idézi a jelentést, amely szerint a Magyar Telekom 2005-ös pénzügyi eredményei között a vállalat tevékenységét auditáló PricewaterhouseCoopers két olyan szerződést talált, amelyek jellege, és üzleti célja nem volt teljesen világos a számára.
A lap szerint az említett macedóniai leányvállalat által kötött üzlet 24 millió euró, a montenegrói leány által kötött szerződés 7 millió euró értékben köttetett meg. Egy a vállalat tevékenységét vizsgáló jogi cég szerint a Montenegróban felhasznált összegek nem megfelelő célokat szolgáltak, a macedóniai szerződések pedig azért köttettek, hogy a cég különböző előnyöket szerezzen az ottani szabályozó hatóságoktól.
A Magyar Telekom a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy jelentéktelen tévedések szerepeltek a macedóniai dokumentumokban. Jelenleg a macedóniai és a magyar hatóságok vizsgálják az említett ügyet, a montenegrói fél nem tartotta ezt szükségesnek. Mint hogy a Magyar Telekom részvényeit a New York-i tőzsdén is jegyzik, az amerikai igazságügyi minisztérium, és a tőzsdefelügyelet is a belső vizsgálat eredményeire vár, a Telekom mindkét szervvel szeretne megállapodni.
A lap leszögezi: a külföldi tőzsdei bevezetés hatékony pénzszerzési módszer, de megvannak a hátrányai. A Telekom júniusban bejelentette, hogy kivonul a New York-i tőzsdéről. Senki nem célzott arra, hogy a döntés összefüggésben állna az említett nyomozással.