ENSZ-tisztviselő: sürgős intézkedésekre van szükség a magyar menekültvédelmi rendszerben

Külföld - 2012-04-24

Gottfried Köfner, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) közép-európai regionális képviselője szerint sürgős intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy a magyarországi menekültvédelmi rendszer a nemzetközi normáknak megfelelően működjön.

  Az ENSZ-tisztviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján, amelyen bemutatta az UNHCR állásfoglalását a magyarországi menekültügyi rendszerről, a menekültek és a menedékkérők helyzetéről, hangsúlyozta, hogy a menekültügyi politikát meg kellene változtatni.

Indoklásul elmondta: a magyar menekültügyi politika jelenleg lehetővé teszi, hogy a politikai menedékkérőket az illegális migránsokkal együtt tartsák fogva.

    Arra lenne szükség, hogy a menedékkérők anélkül nyújthassák be kérelmüket, hogy elriasztanák, megfélemlítenék vagy bűnözőkként kezelnék őket - emelte ki.

    Mint mondta, a menedékkérők emberi jogait és menekültvédelmi igényeit háttérbe szorítja az illegális migráció elleni küzdelem. Az egyik fő probléma a vízum nélkül érkező menedékkérők egyre gyakoribb, szigorú börtönkörülmények közötti fogva tartása; a menedékkérők többsége idegenrendészeti fogdába kerül befogadó központ helyett - hangoztatta. Megjegyezte: sokaknak azért nincsenek érvényes papírjaik, vízumuk, mert sietve kellett elhagyniuk a hazájukat, vagy a papírjaikkal, jogszerűen nem is jöhettek volna el onnan.

    Úgy fogalmazott, a menedékkérők gyakran arról számolnak be, hogy a fegyveres őrök szóban és fizikailag is bántalmazzák őket. Az intézmény falain kívülre, például amikor vallási jogaikat gyakorolva templomba vagy éppen postára mennének, gyakran megbilincselve és vezetőszíjon viszik őket - tette hozzá.

    Gottfried Köfner további problémaként említette, hogy a hatóságok sokakat visszafordítanak a szomszédos országokba, mivel ezeket biztonságosnak tekintik, holott ez nem mindig van így. Szerbiát például Magyarország - az UNHCR szerint tévesen - biztonságos országnak tartja, itt azonban a menedékkérőket az a veszély fenyegeti, hogy tovább toloncolják őket olyan országokba, ahol nincs működőképes menekültügyi rendszer.

    A regionális képviselő arról is beszélt, hogy a hozzáférés a teljes körű és igazságos eljáráshoz azoknak is problémás, akiket más európai uniós tagállamok - például Németország vagy Ausztria - küldtek vissza Magyarországra, mert itt nyújtották be először menedékjogi kérelmüket. Őket Magyarország nem tekinti automatikusan menedékkérőknek, ezért új kérelmet kell beadniuk - hívta fel a figyelmet.

    Mint hangsúlyozta, az intézkedések annak ellenére szigorúak, hogy "nem özönlik el a menedékkérők az országot", "drámaian" csökken a menedékkérelmek száma. 2011-ben 1.693 menedékkérőt regisztráltak, ez 19,5 százalékkal kevesebb, mint 2010-ben, pedig már az akkori adatok is 55 százalékkal csökkentek az előző évihez képest.