Euronews: A Hamász terrorszervezet nem kér katonai segítséget Oroszországtól

Külföld - 2024-10-24

Prioritásként kezelhetik a két orosz állampolgárságú túsz szabadon bocsátását, de az Izraellel kötött csereüzlet részeként.

Moszkvába érkezett látogatásra a Hamász terrorszervezet politikai irodájának helyettes vezetője, Musa Abu Marzouk. Szerda este Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes, az orosz elnök közel-keleti különmegbízottja tárgyalt vele a Gázai övezetben kialakult helyzetről és az orosz állampolgárságú túszok szabadon bocsátásáról - jelentette az orosz külügyminisztérium honlapja.

A közlemény szerint a beszélgetés során megvitatták a Gázai övezetben kialakuló katonai és politikai helyzetet, különös tekintettel a katasztrofális méreteket öltött humanitárius válságra

Ugyanakkor az orosz fél különös figyelmet fordított az orosz állampolgárok közül a túszok mielőbbi szabadon bocsátásának problémájára. A palesztin nemzeti egység helyreállításának szükségességéről folytatott eszmecsere során megerősítették az orosz diplomácia készségét arra, hogy "továbbra is előmozdítsa a palesztin politikai erők és mozgalmak konszolidációját a PLO (Palesztinai Felszabadítási Szervezet) politikai platformján" - áll a jelentésben.

Az orosz állami médiának adott interjújában Musa Abu Marzouk azt mondta, hogy a Hamász "prioritásként kezelheti a két orosz túsz szabadon bocsátását, de az Izraellel kötött csereüzlet részeként".

Elmondta, hogy a két orosz a Gázai övezetben van, mindketten katonák, egyiküket, Alekszandr Trufanovot az Iszlám Dzsihád radikális iszlamista mozgalom tartja fogva, és a harcok során fogták. Az izraeli média szerint azonban Alekszandr Trufanovot a Hamász 2023. október 7-i, Izrael elleni brutális támadása során fogták el rokonaival együtt a Nir Oz Kibbutzban.

Musa Abu Marzouk azt állította, hogy a Hamásznál maradt orosz állampolgárok közül a második Maxim Harkin. Marzouk azt állítja, hogy Harkin családja "Oroszországba utazott és állampolgárságot szerzett neki, hogy Oroszország segítsen nekik kiszabadítani őt".

Azt is elmondta, hogy a Hamász arra kérte Oroszországot, hogy gyakoroljon nyomást a Fatah mozgalom és a PLO végrehajtó bizottságának elnökére, Mahmúd Abbászra, aki a kazanyi BRICS-csúcson vesz részt, hogy kezdjenek tárgyalásokat az egységkormányról. Abbász szerdán találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Moussa Abu Marzouk szerint a Hamász nem katonai segítséget kér Oroszországtól, "hanem valóban szüksége van Oroszország segítségére, legyen az humanitárius vagy az ENSZ Biztonsági Tanácsában nyújtott támogatás".

Abu Marzoukot az amerikai kormány "különleges jelentőségű globális terroristaként" tartja nyilván.

A Hamász-csoportot az Egyesült Államok, az EU, az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Izrael, Argentína, Japán és Paraguay is terrorszervezetként ismeri el.

Az Iszlám Dzsihád csoportot Oroszország, az Egyesült Államok, az EU, az Egyesült Királyság, Japán, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Izrael terrorszervezetként ismeri el.

A Hamász és Moszkva aktív kapcsolatokat tart fenn. Alig két héttel az izraeli véres terrortámadás után a Hamász küldöttsége Moszkvába utazott. Az izraeli fél akkor határozottan elítélte a látogatást. A Hamász támogatja Oroszország teljes körű ukrajnai invázióját is.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellenzi az Abbász vezette Palesztin Hatóság részvételét a Gázai övezet igazgatásában.

A Fatah Ciszjordániát, a Hamász a Gázai övezetet ellenőrzi.