A G20-ak egyre inkább G19 plusz 1-nek tűnnek, mivel a feltörekvő és a gazdag országok egyaránt azzal vádolják az Egyesült Államokat, hogy megszegi az egység megőrzésére tett fogadalmat – fogalmaz a Reuters.
A világ négy kontinensén ugyanis mind hangosabb azok a bírálatok, amelyek szerint a Fed által bejelentett újabb 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási akció nem veszi figyelembe annak globális kihatásait.
Többek között német, brazil, kínai és dél-afrikai illetékesek fejezték ki aggodalmukat amiatt, hogy a Fed részéről várható bankjegynyomtatás gyengítheti a dollárt, felhajthatja a nyersanyagok árait és befektetői készpénz ellenőrizetlen hullámait indíthatja el a feltörekvő piacok felé jelenti a Reuters.
A cikk a hirdetés után folytatódik
A német szövetségi gazdasági miniszter a Szöulban kezdődő csúcs küszöbén egyenesen valutamanipulációval vádolta meg az Egyesült Államokat. "Az Egyesült Államok expanzív pénzpolitikája gondot okoz, mert a mértéktelen pénzszaporítás a dollár kurzusának közvetett manipulálását is jelenti" - mutatott rá Rainer Brüderle.
Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter pedig a Der Spiegelnek úgy fogalmazott: nem látja értelmét annak, hogy korlátlan mennyiségben pumpálják a pénzt az amerikai gazdaságban, hiszen nincs szó likviditáshiányról. A miniszter szerint a Fed döntése csökkenti az amerikai kormány pénzügypolitikájának hitelességét és megnehezíti a fejlett és a fejlődő államok közötti egyensúly megteremtését.