Emlékezni a holokausztra kötelesség, emellett felelősség is arra vonatkozóan, hogy a "soha többé" ígérete ne csak üres ígéret maradjon - jelentette ki az Európai Parlament elnöke szerdán Brüsszelben, a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából tartott rendkívüli plenáris EP-ülésen
Az auschwitz-birkenaui német koncentrációs és megsemmisítő tábor felszabadításának nyolcvanadik évfordulójának alkalmából tartott ülésen Roberta Metsola hangsúlyozta: a ma élő felnőtt generáció az utolsó, amelynek megadatott, hogy ismeri vagy ismerhette a holokauszt túlélőit. Ez a generáció még "első kézből hallhatta" a túlélők történeteit - mondta.
A túlélők hangja, bátorsága és emlékeik hidat képeznek egy olyan múlttal, amelyet soha nem szabad elfelejteni, mert még a "holokauszt borzalmai" után sem tűnt el az antiszemitizmus - hívta fel a figyelmet.
- húzta alá.
Az európai parlamenti megemlékezésen beszédet mondott Corrie Hermann, aki elmondta, hogyan fogták el, majd gyilkolták meg édesapját, Hermann Pál magyar zeneszerzőt és csellistát. Arra hívta fel a figyelmet, hogy tragikus sorsa ellenére Hermann Pál zenéje továbbra is inspirálja az embereket világszerte.
"Hitler könyveket égetett el, festményeket pusztított el és milliókat gyilkolt meg, de a zene legyőzhetetlen" - tette hozzá Corrie Hermann.
Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben nyilvánította január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává. 1945-ben ezen a napon szabadította fel a szovjet hadsereg a ma Lengyelország területén található auschwitz-birkenaui haláltábort, ahol a náci németek több mint egymillió embert gyilkoltak meg, köztük több mint 400 ezer magyart.