Illegális bevándorlás - Kiemelt vitát tartott a menekültválságról az Európai Parlament

Külföld - 2015-09-09

Az Európai Bizottság részéről Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke tudatta: sem a határok teljes lezárása, sem teljes megnyitásuk nem oldhatja meg a válságot.

A holland politikus szerint mindkettő illúzió, amelyek helyett szolidaritásra és felelős intézkedésekre van szükség. A korábbi holland külügyminiszter kiemelte, hogy szolidárisnak kell lenni azokkal az országokkal, amelyek a menedékkérők jelentette legnagyobb terhet viselik, így Olaszországgal, Görögországgal és Magyarországgal is.

    Timmermans szerint a határok lezárásával és az emberek visszafordításával Európa erkölcsi és nemzetközi jogi kötelességét venné semmibe, mindenki beengedése viszont romba döntené az európai szociális piacgazdaság modelljét.

    A szolidaritás mellett a holland biztos szerint felelősséget kell vállalni a határok ellenőrzéséért, a menedékkérelmek gyors feldolgozásáért a menekültstátusra nem jogosultak kiszűrése érdekében, és a biztonságos országok közös listájának összeállításában.

    "Amit teszünk, Európa mint értékközösség sorsára lesz hatással" - hangsúlyozta Frans Timmermans.

    A néppárti frakció részéről Agustín Díaz de Mera Garcia Consuegra arról beszélt, hogy ki kell dolgozni valamilyen módszert a menekültek kötelező elosztására, hogy méltóan lehessen fogadni őket. Mint mondta: tiszteletben kell tartani a legelesettebbek emberi jogait, és meg kell szüntetni a menekültáradat okait, a hazájukban tapasztalható terrort.

    Gianni Pittella, a szociáldemokraták frakcióvezetője szerint a vita egy része abszurd.    "Aki falakat és kerítéseket épít, és százezreket próbál feltartóztatni, az azt gondolja, hogy ez meg fogja oldani a migrációt?" - tette fel a kérdést a demokrata párti olasz politikus, aki szerint "ez egy vicc", propaganda, ami pusztán szavazatszerzésre szolgál. Pittella egyúttal úgy vélte, hogy Szíria és Líbia bukott állam, és stabilizálni kell őket.

    "Ezekből az országokból mi magunk is elmenekülnénk" - hangsúlyozta a frakcióvezető.

    A flamand Helga Stevens, az Európai Konzervatívok és Reformerek részéről amellett érvelt, hogy azokat, akik Törökországon át érkeznek oda kellene vissza küldeni, mert Törökország biztonságos, ha nem így lenne, nem lehetne uniós tagjelölt ország sem.

    A liberálisok vezérszónoka, a svéd Cecilia Wikström kijelentette: európai tisztességünk fekszik élettelenül Törökország partjain Aylan Kurdi holtteste mellett, azok a civilek pedig, akik a menedékkérőket segítik, az elmúlt héten több tartásról és emberségről tettek tanúbizonyságot, mint sok politikus az elmúlt évtizedben. A svéd képviselő szerint felül kell vizsgálni az uniós szabályokat és el kell fogadni a kötelező kvóták rendszerét.

    A radikális baloldali frakció felszólalója, Marina Albiol Guzman azok felelősségére mutatott rá, akik háborút indítottak Irakban, Líbiában és a szíriai konfliktusba is beavatkoznak.

    "Ez az Önök háborúinak következménye" - jelentette ki a politikus, hozzátéve, hogy a bombák szerinte nem oldanak meg semmit.

    A zöld frakcióból Judith Sargentini amellett foglalt állást, hogy a menekülteknek lehetőséget kell adni, hogy dolgozhassanak.

    Az euroszkeptikus frakcióból az olasz Ignazio Corrao arra az álláspontra helyezkedett, hogy történelmi jelentőségű exodus zajlik, és a folyamat még évekig meghatározó marad. Az 5 Csillag Mozgalom politikusa szerint a megoldás a tagállamok felelőssége volna, viszont ők saját képmutatásukkal vannak elfoglalva és valójában semmit nem tesznek a menedékkérőkért.

    A szélsőjobboldali frakcióból Harald Vilimsky amellett foglalt állást, hogy aki oltalmat és segítséget kér, az kapja meg. Az osztrák politikus szerint viszont a menekülők megsegítését az Arab-félszigeten kellene megoldani, az ottani országok bevonásával.

    A fideszes Gál Kinga arra mutatott rá, hogy a valóban rászorulók megsegítése érdekében az elsődleges feladat a határok védelme. A politikus szerint választ kell adni arra kérdésre, hogy érvényesek-e a schengeni övezet szabályai, mert ha igen, akkor nem lehet felróni Magyarországnak, hogy igyekszik betartani őket.

    Ujhelyi István úgy fogalmazott, hogy a világháború előtti politikai agresszivitást mutató politikusoktól jobban félti a gyermekeit, mint a szír gyerekektől. Az MSZP-s politikus elmondta,, hogy elvárja az állam- illetve kormányfőktől, hogy támogassák a közös megoldást. "Cselekvőképesebb Európa kell" - szögezte le Ujhelyi, bírálatot fogalmazva meg a magyar kormánnyal szemben, amellyel kapcsolatban megfogalmazása szerint kormányzati tehetetlenségről, uszításról, embertelenségről szóló hírek érkeztek.

    A Jobbik színeiben mandátumot szerző Morvai Krisztina felszólította a teremben tartózkodó Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztost, hogy válaszolja meg: betartsa-e Magyarország a kötelező uniós szabályokat. "Nézzen a 10-15 millió magyar és 500 millió európai szemébe, és mondja meg, meg kell-e védenünk, megvédhetjük-e Európa határait" - hangoztatta Morvai.

    A PM-s Jávor Benedek írásban szólt hozzá a vitához. Irodája tájékoztatása szerint elfogadhatatlannak tartja, hogy egyes kormányok tehetetlenek vagy ellenségesek, és nem akarnak részt venni a közös európai megoldásban. Jávor szerint közös európai menekültpolitikára és átfogó integrációs rendszerre és gyors, emberséges cselekvésre van szükség.