Csaknem 60 ezer elutasított menedékkérő hagyta el Németországot tavaly a szövetségi belügyminisztérium adatai szerint.
A tárca kimutatása alapján a hazatoloncolások száma majdnem megduplázódott, az egy évvel korábbi 10 884-ról 20 888-ra emelkedett 2015-ben. További 37 220 elutasított menedékkérő önként távozott, vagyis összesen 58 108-an hagyták el az országot - ismertette a belügyminisztérium adatait szerdai számában a Sächsische Zeitung című lap.
A tárca a lappal azt is közölte, hogy vannak olyan elutasított menedékkérők is, akik "kijelentkezés" nélkül hagyták el az országot, azaz nem tartoznak a kitoloncoltak vagy a bejelentett önként távozók közé. Számukat hivatalos adatok híján nem lehet pontosan megállapítani.
Az biztosnak tűnik, hogy az ország elhagyására kötelezettek legnagyobb része továbbra is Németországban van. A rendőrök egyik érdekképviseleti szervezete, a Rendőrség Szakszervezete (GdP) szerint tavaly év végén mintegy 190 ezer elutasított menedékkérő ellen volt távozásra kötelező jogerős határozat.
A határozatnak önként nem engedelmeskedő emberek hazaszállítása tartományi feladat, a GdP szerint azonban egyes tartományok a "politikai akarat hiánya" miatt nem szereznek érvényt kellő következetességgel a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hatóság (BAMF) elutasító döntéseinek.