- Menesztette az országos vámhatóság vezetőjét, és tudomásul vette az adóhatóság (ANAF), valamint az ásványkincsek országos ügynöksége (ANMR) vezetőjének lemondását Romániában a költségvetési bevételek mértékével elégedetlen Nicolae Ciuca miniszterelnök - közölte az Agerpres hírügynökség.
A kormány Facebook-oldalán a miniszterelnök azt írta, az állami intézményeknek jobb teljesítményt kell felmutatniuk.
"Egy olyan év után, amikor az ország GDP-je 49 milliárd euróval(18 200 milliárd forint) nőtt, ugyanezt a dinamikus fejlődést kell viszontlátnunk a költségvetési bevételekben is. Hatékonyabb behajtási rendszerre van szükségünk, hogy az államkasszából biztosítani lehessen az állampolgárok által elvárt közpolitikákhoz szükséges forrásokat" - idézte Ciuca indoklását az állami hírügynökség.
A miniszterelnök hozzátette: gyorsítani kell az intézmények reformját a digitalizáció, az alkalmazottak szakmai képzése és a munkafolyamatok hatékonnyá tétele révén, mert csak így lehet a jó gazdasági teljesítményt a társadalom szükségleteinek szolgálatába állítani.
Az ANAF elnöke, Lucian Heius - akit a liberális kormányfő pártja jelölt az adóhatóság élére - hétfő este jelentette be lemondását. Közleményében azt írta: büszke arra, hogy mandátuma idején az ANAF tavaly 353,3 milliárd lejes (26 381 milliárd forint) adóbevételt hozott az államkasszának, 58 milliárddal többet, mint egy évvel korábban, az idei első öt hónapban pedig 9,4 milliárd lejjel többet, mint a tavalyi év azonos időszakában. A Heius által közzétett táblázatból az is kiderül, hogy az első öthavi 138,6 milliárd lej viszont 8,9 milliárd lejjel elmarad a költségvetési törvényben előirányzott összegtől.
A független szakértőkből álló román Költségvetési Tanács már a költségvetési törvény megszavazása előtt arra figyelmeztette a kormányt, hogy a túlságosan optimista a bevételek tekintetében. Daniel Daianu, a testület elnöke szerint elemi óvatosság kérdése, hogy a kormány ne építse az állami költségvetést a "kívánságaiban" szereplő, feltételezett bevételekre. A szakértő szerint az infláció csökkenése is "hátrányosan" érinti a költségvetés végrehajtását, de azt a pénzügyminiszternek szerinte tudnia kellett volna, hogy nem minden évben számíthat olyan "meglepetés-inflációra", mint 2022-ben.
Romániában a kormány takarékossági intézkedéseket kényszerült bejelenteni - egyebek mellett létszámstopot hirdetett a közszférában - a tervezettnél nagyobb költségvetési hiány miatt, ugyanakkor évtizedek óta példátlan mértékű társadalmi elégedetlenségi hullámmal, béremelést követelő szakszervezeti megmozdulásokkal szembesült.
A román sajtó szerint a több mint egy hete sztrájkoló tanároknak, a szintén tüntető rendőröknek, illetve demonstrálni készülő egészségügyi és közigazgatási alkalmazottaknak akart "bűnbakot" szolgáltatni a miniszterelnök a költségvetési bevételekért felelős intézvények vezetőinek menesztésével.