Kadhafit nem törték meg

Külföld - 2011-03-02

Egyelőre nem sokat érnek azok a szankciók, amelyeket a nyugati államok vezettek be Moammer Kadhafi ellen, a líbiai diktátornak ugyanis esze ágában sincs távozni a hatalomból.

Újabb, egyelőre „csak” pénzügyi jellegű szankciókat vezettek be egyes nyugati államok Líbia ellen. Az Egyesült Államok mintegy 30 milliárd dollárnyi líbiai vagyont zárolt: az ottani pénzügyminisztérium szerint ez a legnagyobb összeg, amelyet az USA valaha befagyasztott egy ország ellen hozott szankciók keretében.

Tegnap Ausztria is közölte, „stoppolja” a bankjaiban lévő mintegy egymilliárd euró értékű, líbiai kötődésű vagyont, Németországban pedig egy magánbank zárolta Moammer Kadhafi egyik fiának kétmillió eurós számláját.

 

Az Európai Unió már hétfőn döntött arról, hogy kezdeményezi Kadhafi és családtagjai, valamint munkatársai meghatározott körének vagyonbefagyasztását. Egyúttal uniós vízumtilalmat vetett ki rájuk, és az észak-afrikai országokba irányuló fegyverszállításoknak is megálljt parancsolt.

 

Hasonló lépéseket fogadott el a diktátorral és szűk környezetével szemben az ENSZ, amely emellett szintén fegyverembargót hirdetett, és a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a vérengzések kivizsgálását. Az Egyesült Államok múlt hét pénteken döntött a Kadhafi család és szűk támogatói köre elleni „retorziókról”, és arra szólította fel az amerikai bankokat, kövessék megkülönböztetett figyelemmel azokat a pénzmozgásokat, amelyek összefüggésbe hozhatók a líbiai zavargásokkal és az ottani elit esetleges vagyonmentésével.

A sorozatos szankciók azonban a jelek szerint nem igazán zavarják Kadhafit, aki három nyugati újságírónak adott interjújában nevetéssel fogadta azt a kérdést, hogy el fogja-e hagyni Líbiát. „Ön elhagyná a hazáját? Senki nem tesz ilyet” – mondta. Szerinte a népe szereti, mögötte áll és megvédi őt. A vezető úgy véli, a tüntetések mögött az Al-Kaida áll, az „erkölcs nélküli” nyugati hatalmak pedig ismét gyarmatosítani akarják országát.