Kijev azt szeretné, ha ENSZ-békefenntartók felügyelnék a kelet-ukrajnai frontvonalat, valamint az ukrán-orosz államhatárnak a szakadárok ellenőrzése alatt lévő szakaszát - közölte OlekszandrTurcsinov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) vezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján a testület éjszakába nyúló tanácskozása után.
Az ülésen PetroPorosenko ukrán elnök javasolta ENSZ-békefenntartók behívását a harcok sújtotta Donyec-medencébe. Hozzátette, a legjobb megoldásnak azt tartaná, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsának égisze alatt az Európai Unió küldene rendőri missziót a kelet-ukrajnai térségbe.
Turcsinov tájékoztatóján leszögezte, hogy nem lehet tűzszünetnek nevezni azt, ami jelenleg Ukrajna területén zajlik. Debalceve szakadár megszállása után komoly veszély fenyegeti a Donyeck megye déli részén, az Azovi-tenger partján lévő Mariupol kikötővárost is - vélekedett.
Kifejezte meggyőződését, hogy a nemzetközi békefenntartók jelenléte megakadályozhatná a további támadásokat, és lehetőséget teremtene a tűzszünetet megsértők azonosítására.
Elmondta, hogy a külügyminisztérium kidolgozza az ENSZ- illetve európai uniós békefenntartók behívására vonatkozó határozatot, amelyet a parlament elé terjeszt elfogadásra.
A védelmi tanács vezetője hangsúlyozta, hogy az egész országnak készen kell állnia a fegyveres agresszió elhárítására. Ezért a testület intézkedéseket dolgoz ki a polgári védelem rendszerének egységesítésére, beleértve az óvóhelyek lajstromba vételét. Elmondta, hogy a lakosság széles köre számára honvédelmi képzéseket fognak tartani a középiskolákban, a felsőoktatási intézményekben és a munkahelyeken.
Beszámolt arról, hogy a Debalceve elfoglalásával kialakult új frontvonal mentén a tanács határozata alapján átcsoportosítják a fegyveres erőket.
A testület az ülésen jóváhagyta Porosenko javaslatát a hadiállapotot szabályozó törvény módosítására, amelyet benyújtanak a parlamentnek. Turcsinov magyarázata szerint a jelenleg hatályos törvényt sok évvel ezelőtt hozták, és az akkori törvényalkotók valójában nemigen számoltak azzal a lehetőséggel, hogy egyszer alkalmazni is kell. "Figyelembe véve a valós veszélyt, amely ma Ukrajnára leselkedik, készen kell állnunk bármilyen forgatókönyv megvalósulására, beleértve a legrosszabbat is" - jelentette ki Turcsinov. Hozzátette, hogy a tanács kidolgozta azokat a változtatásokat, amelyekkel a törvény hatékonyan működhet, további részleteket azonban nem árult el.
AnatolijSztelmah, a kijevi hadműveleti parancsnokság katonai szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy az ukrán katonák több mint 90 százalékát kivonták Debalcevéből. Porosenko elnök a védelmi tanács ülésén azt mondta, hogy a várost szerda estig 2475 katona hagyta el 200 haditechnikai eszközzel.