Körülbelül 900 ezer befektető legalább 7,6 milliárd dollárját forgatta meg összeomlásáig az az online piramisjáték, amelynek szervezői közül 21 embert őrizetbe vettek a kínai hatóságok - jelentette hétfőn a helyi média.
A világszerte ismert Ponzi-féle piramisjáték kínai változata, az ocuapao (ezuabao) nevű, úgynevezett személyközi hitelezést közvetítő vállalkozás másfél év során vélhetően a világon az eddigi legtöbb áldozattal járó online csalást követte el ebben a műfajban. A nyomozás eddigi megállapítása szerint a hatalmas hasznot ígérő befektetési ajánlatoknak több mint a 95 százaléka volt valótlan.
A kínai központi televízió már több személy vallomását közzétette. Ezekből is egyértelművé vált, hogy a 2014-ben Anhuj tartományban indított üzlet működtetői csalók voltak. Megalapítója egy Ting Ning nevű férfi, aki a Jücseng holding elnöki posztját is betöltötte. A 34 éves üzletember ugyancsak az őrizetbe vettek között van.
Tingről most megírták: adott arra, hogy a környezetében szupergazdagnak ismerjék, és a kedvező imázs érdekében vállalatának menedzsmentjét is arra kötelezte, hogy viseljenek luxusmárkákat, hordjanak drága ékszereket. A férfit közpénzek törvénytelen eltulajdonításával, csalással történő pénzgyűjtéssel és illegális fegyvertartással is gyanúsítják.
A Ponzi-féle piramisjáték névadója Charles Ponzi bostoni olasz emigráns volt, aki az Egyesült Államokban az 1920-as években jutott tetemes summához a csalás akkor még újnak számító módszerével. Ennek lényege, hogy az újabb befektetők pénzéből fizetik ki mindig a korábbi befektetőket, ám a rendszer rendszerint egy idő után összeomlik.
A műfajban elkövetett legnagyobb pénzügyi csalássorozat, mely 50 milliárd dollár kárt okozott az ügyfeleknek, Bernard Madoff amerikai üzletember nevéhez fűződik. A Nasdaq volt elnöke, illetve a Bernard L. Madoff Investment Securities LLC alapítója és vezetője 2008-ban bukott le; 2009 júniusában 150 év szabadságvesztésre ítélték.