Konferencia az ENSZ-ről: a népesedés alakulása meghatározza az emberiség jövőjét

Külföld - 2011-10-24

Simai Mihály akadémikus szerint a világ népesedésének alakulása kulcskérdés, amely meghatározza az emberiség jövőjét. Hóvári János, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára azt hangoztatta, hogy az országoknak fel kell készülniük a növekvő népesség okozta helyzet kezelésére.

Simai Mihály az ENSZ napja alkalmából a Külügyminisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézete és a Magyar ENSZ Társaság által szervezett hétfői konferencián elmondta, az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) jelentése szerint október 31-én a világ népessége eléri a hétmilliárdot. Az UNFPA jelentése a Magyar ENSZ Társaság elnökének beszámolója szerint rámutat, mennyire felgyorsult a világ népességének növekedése az elmúlt évszázadban. Simai Mihály hangsúlyozta, míg 1927-ben még csak kétmilliárdan éltek a Földön, ez a szám 1960-ra elérte a hárommilliárdot, 1975-re a négymilliárdot, 1987-re az ötmilliárdot, 1999-re a hatmilliárdot, 2011-re pedig a hétmilliárdot.

    A világ népessége várhatóan 2027-re meghaladja a nyolcmilliárdot, 2046-ra a kilencmilliárdot, majd a számítások szerint 2050-ben 9,2 milliárd körül stabilizálódik, és ezt követően lassulhat a növekedés - tette hozzá az akadémikus.

    Kedvező változásként emelte ki, hogy az elmúlt években növekedett az élveszületések száma és a születéskor várható átlagos élettartam, továbbá csökkent a csecsemő- és gyermekhalandóság. Az UNFPA jelentése arra is felhívja a figyelmet, hogy folytatódik az urbanizáció, mind többen élnek városokban, és a fiatalok aránya egyre emelkedik a világ népességének körében - közölte.

    Az eseményen Hóvári János, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára elmondta, minden országnak tisztában kell lennie a világban tapasztalható folyamatokkal, és ezek kezeléséhez megfelelő politikát kell kidolgozniuk. Az országoknak azzal is foglalkozniuk kell, milyen lesz a világ 30-50 év múlva, hiszen ha 2050-ben valóban eléri a csúcsot a világ népességszáma, akkor több energiára, forrásra lesz szükség - mutatott rá.

    Az ENSZ napján arra emlékeznek, hogy 1945. október 24-én lépett hatályba az ENSZ alapokmánya, miután a dokumentumot az öt nagyhatalom (az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína és a Szovjetunió) és a többi aláíró állam többsége ratifikálta. Magyarország 1955 óta tagja a világszervezetnek, amelynek 193 tagállama van.