Ha a budapesti kormány megvétózná az európai uniós szerb tagjelöltséget, azzal keményebb kiállásról tenne tanúbizonyságot a határon túli magyarok mellett, mint az előző kabinetek - állapítja meg pénteki vezércikkében a Krónika.
Az erdélyi napilap szerzője, Balogh Levente kifejti: bár a horvát európai uniós csatlakozás Szlovénia általi késleltetése után nem lenne precedens értékű, mindenképpen komoly jelzés lenne az EU vezetői és többi tagállama felé, ha Magyarország valóban megvétózná Szerbia tagjelölti státusát a kárpótlási törvény magyarellenes cikkelyei miatt.
Egyetlen, a demokratikus alapelveket és az emberi jogokat tisztelő uniós kormány sem találhat kivetnivalót abban, hogy a közösség egyik tagja ilyen radikális lépés kíséretében emeli föl a szavát ellene - írja a szerző, emlékeztetve arra is, hogy Budapest számára a szerbiai kisebbségekkel szembeni visszaélések ügyében váratlan szövetséges is akadt, ez pedig Románia.
Ezzel kapcsolatosan Balogh Levente emlékeztet arra, hogy a román kormánypárt (a Demokrata Liberális Párt - PD-L) egyik szenátora, Viorel Badea épp a héten jelentette ki, hogy a Szerbiában élő románokkal szemben a népszámlálás alkalmával elkövetett visszaélések román vétót vonhatnak maguk után.
A szerző szerint a vétó meglebegtetése arra is jó alkalom, hogy Budapest nyomatékosan felhívja a figyelmet a határon túli magyar közösségek létére és gondjaira – ez vélhetően sokkal hatékonyabb lenne, mint a kézzel fogható eredménnyel nem vagy alig járó EP-viták, hiszen az EU-tagállamok egy része saját kisebbségi problémái miatt rendszerint inkább szőnyeg alá söpörné a kérdést.
"Ha a budapesti kormány megvétózná a szerb tagjelöltséget, azzal keményebb kiállásról tenne tanúbizonyságot a határon túli magyarok mellett, mint az előző kabinetek – emlékezzünk csak a szlovákiai nyelvtörvény ügyében tanúsított tehetetlenségre, bár tény, hogy Pozsonnyal szemben kevesebb eszköz állt rendelkezésre, lévén, hogy szintén EU-tagállam" - állapítja meg a Krónika munkatársa, aki szerint ettől függetlenül a határozottabb fellépés elvárható lett volna.
A Radicova-kormány bukása után fennáll a veszélye - fogalmaz a kommentátor -, hogy jövőre ismét a kisebbségpolitikájában gyakran fasisztoid intézkedéseket alkalmazó Robert Fico alakítson kormányt. Az EU-n, sőt az eurózónán belüli Szlovákián pedig jóval nehezebb lesz fogást találni, mint a kapuk előtt kuncsorgó Szerbián - írja Balogh Levente.