Külföldi sajtó Magyarországról

Külföld - 2012-03-30

Németországban a Die Zeit című liberális hetilap az európai jobboldal és az iszlám kapcsolatát elemezve kitért a Fidesz és a Jobbik iráni kapcsolataira, a Frankfurter Allgemeine Zeitung konzervatív napilap és a Berliner Zeitung baloldali lap pedig beszámolt a kecskeméti Mercedes-gyár felavatásáról és a Schmitt-ügyről, amelyről a Financial Times Deutschland című üzleti lap is írt pénteken.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Schmitt-üggyel kapcsolatban a Magyar Nemzet csütörtöki szerkesztőségi cikkére utalva kiemelte, hogy "már a Fidesz is" bírálja a köztársasági elnököt, noha a párt kedden még azt közölte, hogy az ügyet lezártnak tekinti. Reinhard Olt, a Schmitt-től meg kell vonni a doktori címet című beszámoló szerzője megjegyezte: a köztársasági elnök "mostanáig nem látott okot a lemondásra", és a kisdoktori értekezését elemző bizottság szakvéleményében "saját álláspontjának megerősítését látta".

    A Berliner Zeitung a Magyar elnök elveszíti csalárd módon szerzett doktori címét címmel számolt be az ügyről röviden, megjegyezve, hogy a Semmelweis Egyetem szenátusának döntése "meglepetés", mert a bizottság nem kérte a doktori cím megvonását.

    A Financial Times Deutschland hírügynökségi beszámolón alapuló, a Magyar elnök elveszíti doktori címét című beszámolójában kiemelte, hogy az "Orbán Viktor miniszterelnökhöz közel álló Magyar Nemzet a lemondást ajánlotta Schmittnek".

    A FAZ a kecskeméti Mercedes-üzem felavatásáról szóló cikkében megjegyezte, hogy a 800 millió eurós gyárépítési projekt az egyik legnagyobb beruházás Magyarországon. A szerző, Michaela Seiser írásában hozzátette, hogy Magyarország nemcsak a Mercedes számára fontos, hanem a Volkswagen-csoportnak is, mindenekelőtt azért, mert egy magyar szakmunkás alig harmadannyit keres, mint egy németországi kollégája.

    A Berliner Zeitung rövid beszámolójában kiemelte, hogy Dieter Zetsche, a Daimler AG vezérigazgatója Kecskeméten jelentette be, hogy a társaság minden idők legjobb első negyedévére számít.

    A Die Zeit hetilapban Stephan Grigat osztrák szakértő az európai jobboldal és az iszlám kapcsolatáról ír Ellenségem és barátom címmel. Grigat a Fidesz, illetve a Jobbik Iránhoz fűződő kapcsolatát elemezve azt írta, hogy "a Fidesz ugyan együttműködési szándékot mutat az EU-nak és az IMF-nek, ugyanakkor a Nyugat-ellenes és antiliberális retorikára helyezi a hangsúlyt". Hozzátette: "félő, hogy ez a Jobbik megerősödéséhez vezet, mert a Jobbik hitelesebben képviseli ezt az irányvonalat". A Jobbik megerősödése pedig hosszú távon arra vezethet, hogy "az antiszemitizmus lesz a magyar külpolitika vezérfonala" - vélekedik a szerző.

    A vezető osztrák lapok is beszámoltak Schmitt Pál doktori címének visszavonásáról.

    A Die Presse című vezető osztrák konzervatív napilap szerint a szakértői bizottság keddi jelentésében sok megfigyelő arra irányuló kísérletet látott, hogy mentőövet dobjanak az elnöknek. A csütörtöki "drámai fordulat" mutatja, tévedésnek bizonyult, hogy az ügy lekerült a napirendről. A jelek szerint most a Fidesz hajlik arra, hogy a lemondást sugallja az államfőnek - írta Peter Bognar. "Így vagy úgy, az ügy újabb csapás az EU-szankciók által már erőteljes csapásokat elszenvedő kormánynak" - jegyezte meg.

http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/744867/Ungarn_Der-Praesident-verliert-seinen-Doktor?from=gl.home_politik

    A Der Standard, a vezető osztrák liberális lap szintén a Fideszen belüli véleményváltozásról ír, szembeállítva egymással Selmeczi Gabriella nyilatkozatát és a Magyar Nemzet írását. A végső döntés Orbán Viktor kezében van - írta a tudósító, Gregor Mayer, megjegyezve, hogy Schmittet 2010-ben Orbán Viktor kifejezett kívánságára emelte a fideszes parlamenti többség a legfőbb állami hivatalba. A szerző hozzátette: Orbán választása már akkor sem volt minden vitán felül álló a párton belül.

http://derstandard.at/1332324177265/Plagiat-Praesident-Schmitt-verliert-seinen-Doktortitel

    A Kurier című lapot az államfő lemondást elutasító magatartása Karl-Theodor zu Guttenberg korábbi német védelmi miniszterre emlékeztette:"Ő kitartó védekezése ellenére végül mégis lemondott, miután plágium miatt megvonták tőle a doktori címét". A kormánypárton belül is egyre hangosabb szemrehányások érik az általuk kinevezett államfőt, Orbán Viktor miniszterelnök ezzel szemben az elnök sérthetetlenségét hangsúlyozza - írta a lap.

http://kurier.at/nachrichten/4490540-auch-ungarn-hat-nun-einen-guttenberg.php

    A Kolozsváron megjelenő Krónika című lap pénteki, "A szükséges lépés" című vezércikkében a szerző, Balogh Levente úgy ítéli meg, hogy a kisdoktori címének visszavonása után "az egyetlen, a Köztársasági Elnöki Hivatal méltóságának megőrzését szolgáló etikus lépés az, ha Schmitt Pál – elismerve a szikár tényeket – távozik hivatalából". A szerző szerint esetleges maradása joggal vonná támadások kereszttüzébe mind az őt támogató kormányoldalt, mind az országot és azt az üzenetet hordozná, hogy Magyarországot nem sikerült következmények nélküli országgá tenni: a mutyizás, a felelősség elkenése csak akkor aktuális, ha a balliberális oldalra vonatkozik.     A vezércikkíró úgy véli, hogy a plágiumügy a határon túli állampolgárokat is érinti, hiszen visszahonosítási okiratukon Schmitt Pál aláírása szerepel. "Arra pedig, hogy a honosítási okiraton olvasható aláírás megőrizze értékét, most egy igazi, bátor tett szükséges Schmitt Pál részéről: valódi sportemberként ismerje be, hogy vétett, hogy ezúttal veszített. Nem csupán a saját, de az ország, a nemzet tekintélye múlik azon, hogy megteszi-e a szükséges lépést" - áll az erdélyi napilap vezércikkében.