A Rzeczpospolita című napilap hétvégi kiadásában Magyar vita Horthy Miklósról címmel közölt cikke szerint a történelem újraértelmezését sürgető Jobbikon kívül a Fidesz is fontosnak tartja a kormányzó érdemeinek kiemelését, mert fél, hogy Vona pártja elcsábíthatná nemzeti-hazafias választóik egy részét.
A lap diktátornak nevezi Horthyt és ismerteti a rendszerváltás óta személye körül folyó viták hátterét. Kitér arra, hogy a kommunista tankönyvek "fasiszta reakciósként" jellemezték, és felelősnek tartották azért, hogy az ország a tengelyhatalmakhoz csatlakozott.
A cikk ugyanakkor kiemeli, hogy Magyarország történelmi helyzetének elemzése sokkal összetettebb képet alkot: részletezi a Szovjetunió német inváziójában való magyar részvétel előzményeit és felmutatja, hogy a voronyezsi katasztrófa után Horthy "megértette, milyen nagy hibát követett el" és "a szövetségesekkel is igyekezett esetlenül megegyezni a fegyverszünetről". Nem tagadja, hogy kormányzása idején vezették be a fajgyűlölő törvényeket, de hangsúlyozza: "egészen a német megszállásig nem volt szó a zsidók tömeges megsemmisítéséről" és Berlin ellenkezése ellenére a magyar kormány nyújtott menedéket a németek megszállás elől hazájából menekülő 150 ezer lengyel menekültnek.