Az európai migrációs válságnak nemcsak a tüneteit kell kezelni, hanem komolyan és fenntartható módon fel kell lépni a szabad társadalmak megteremtése érdekében, amelyben az emberek meg akarnak maradni, és ahol piacgazdaság, tulajdonjog, jogállamiság, sajtószabadság, független bíróság és felelős demokratikus folyamatok vannak - írta Steve Hilton a The New York Times című amerikai napilap online kiadásában megjelent vendégkommentárjában.
David Cameron brit miniszterelnök magyar származású volt tanácsadója, a Crowdpac politikai adattechnológiai cég alapító vezérigazgatója szerint Washingtonnak szerinte most van lehetősége arra, hogy kijelentse: "Erkölcsi felelősségünk segíteni. Ezért az Egyesült Államok ugyanannyi menekültet fogad be, mint Európa: nem csupán ezreket, hanem százezreket.
Hilton rámutatott, hogy "finoman szólva igazságtalan Magyarországot elítélni a migránsokkal szembeni érzéketlen - sőt, rasszista - bánásmódért, amikor az elítélőnek messze nagyobb a felelőssége a válságért." "Igen, Amerika, rólad beszélek" - tette hozzá a Ki a felelős a menekültekért? című írásában.
Hangsúlyozta: lehetetlen figyelmen kívül hagyni azt, hogy milyen hatással van az amerikai külpolitika Európára. Elutasította azt az amerikai szakértői véleményt, amely szerint a helyzetért "nagyobbrészt Európa felelős", és kitért rá, hogy Irak megszállása - amelyért jórészt Amerika tehető felelőssé - az instabilitás és a vetélkedés korszakát indította el a térségben, ahol államokat dönt össze és vallási konfliktusokat szít. Emlékeztetett rá, hogy Szíriában, ahol az európai vezetőkkel szemben az Egyesült Államok nem akart beavatkozni az Aszad-rezsim ellen, ennek következtében elhúzódó polgárháború és egy olyan törvények nélküli terület alakult ki, amelyet kihasználnak az Iszlám Állam terrorszervezet "beteg fanatikusai", ami elüldözött emberek millióinak özönét eredményezte.
http://mobile.nytimes.com/2015/09/11/opinion/whos-responsible-for-the-refugees.html?_r=1&referrer=
A francia balliberális Le Monde A táborok rettegése a szerb-magyar határon, a szögesdrót mögött címmel közölt terjedelmes tudósítást honlapján. A napilap szerint az érkező menekülteket a röszkei gyűjtőponton egy szeméttel teli szántóföld fogadja, majd kamerák tömege szegeződik a kontinentális nyártól és a tűző naptól kitikkadt, a porban ülve várakozó több száz migránsra, akiket rendőrök gyűrűje fog körül. Rendszeresen buszok érkeznek és "leírhatatlan káoszban" elvisznek néhány tucat embert, a rendőrök magyarul kiabálnak olyan szavakat, amelyeket csak ők maguk értenek, és próbálják sorba állítani az embereket, ami még soha nem sikerült. A lap szerint az osztrák határ megnyitása óta a Keleti pályaudvaron javult a helyzet, de a kerítéssel körbevett regisztrációs helyeken nem, ezért "a migránsok többsége megpróbálja mindenáron elkerülni ezeket a táborokat, a hosszú út alatt régóta elvesztették minden bizalmukat a rendőrségben, és miután a legrosszabbal is szembesültek, nem hajlandók napokat eltölteni bizonytalan várakozásban", ezért gyalog indulnak az osztrák határ felé vagy Budapestre, ahonnan rendszeresen indulnak Bécsbe vonatok.
http://www.lemonde.fr/europe/article/2015/09/10/a-la-frontiere-serbo-hongroise-derriere-les-barbeles-la-peur-des-camps_4750820_3214.html
A szintén francia, konzervatív Le Figaro A leterhelt Magyarország a válsághelyzet kihirdetését tervezi címmel közölt tudósítást, amelyben idézett egy magyar rendőrt, aki szerint "mindenütt káosz van". A hónap eleje óta 22 ezren lépték át a magyar határt azzal a céllal, hogy Nyugat-Európába menjenek tovább, s Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere szerint nem látni a tömeg végét, mert Angela Merkel "bátorítása" óta minden nap egyre többen érkeznek. A tudósító, Stéphane Kovacs megjegyezte, hogy a kerítés építése is felgyorsult a határon, miután "a hét elején a védelmi miniszternek le kellett lemondania, amiért a munkák nem haladtak olyan gyorsan, ahogy az Orbán Viktornak megfelelt volna, azóta fogvatatartottakat is kivezényeltek dolgozni rendőri felügyelet alatt". Eközben Ausztria is kezd túlterhelt lenni.
http://www.lefigaro.fr/international/2015/09/10/01003-20150910ARTFIG00341-debordee-par-les-migrants-la-hongrie-envisage-de-se-declarer-en-etat-de-crise.php