Idén először fordult elő, hogy egy magyar alapítvány kapta az igen magas presztízsű SozialMarie Díjat, és a vele járó 15 ezer eurót. Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) az iskolai szegregáció ellen küzdő tevékenységével érdemelte ki az első helyet a csaknem 100 jelentkező közül.
A CFCF a csörögi roma gyerekek integrált iskolai elhelyezésének ügyében folytatott sikeres fellépéséért kapta a kreatív szociális programok elismerésére létrehozott díjat.
A zsűri indoklásában hangsúlyozta, hogy a CFCF nem csak a jogi lehetőségeket ragadta meg, de az érintetteket is bevonta a probléma megoldásába. Ezáltal elősegítette a helyi roma közösség érdekérvényesítő képességét, valamint hatással volt az oktatási és politikai döntéshozók jogkövető magatartására.
A gyerekek iskoláztatásának problémája akkor vált komollyá, mikor 2007 augusztusának végén még harminc csörögi roma gyerek nem tudta hol kezdi meg a tanévet. A kialakult helyzet 2002-re vezethető vissza, mikor is a község Sződről leválva képtelen volt ellátni oktatási kötelezettségeit. A környező települések iskolái pedig nem akarták befogadni a csörögi roma gyerekeket. A CFCF minden gyerek ügyének utánajárt és egyenként oldotta meg az elhelyezésüket. A gyerekek főként Vácott tanulhattak tovább, ahol azóta is szeretettel várják a roma diákokat.
Mohács Erzsébet, az alapítvány elnöke szerint az első díj számukra azt bizonyítja, amit a ceremónián a zsűri is hangsúlyozott: az európai közvélemény számára elfogadhatatlan, hogy iskolák és fenntartó önkormányzatok embertelen módon bánjanak gyerekekkel, csak azért mert romák. "Biztatást kaptunk, hogy ne adjuk fel a roma diákok integrált oktatásáért vívott küzdelmet, mert nem csak a törvény, de Európa is velünk van. A csörögi projekt az első eredmény, mely mintaként szolgál majd a többi roma közösség számára is, akik a mi jogi és közösségszervező segítségünkkel képesek lesznek majd önállóan is kiállni gyerekeikért" - fogalmazott az alapítvány elnöke.
Az Unruhe (Nyugtalanság) Magánalapítvány 2005 óta elismeréssel díjazza azokat a civil projekteket, melyek új innovatív eszközökkel próbálják megoldani a társadalmi problémákat. A díj magas presztízsértékének magyarázata, hogy a zsűri olyan osztrák szakemberekből áll, akik az állami és a civil szférában is elismertek. Ugyan most először nyerte el magyar alapítvány az első helyet, de a korábbi években is voltak már magyar díjazottak, például a Belvárosi Tanoda Alapítvány, a TASZ vagy az Ec-Pec Alapítvány, ők tavaly a 3. díjat hozhatták el.
(www.edupress.hu)